Куди транспортується Каспійська нафта


 

Сукупний обсяг видобутку нафти в каспійському регіоні усіма країнами, які межують з Каспійським морем, вже складає близько 200 мільйонів тонн. Але, оскільки це море — внутрішнє, з усіх стогін оточене сушею, основною проблемою є транспортування нафти до місць збуту. Оскільки найвигідніший і дешевий спосіб її перевезення — по морю, супертанкерами великого водотоннажності, транспортування каспійської нафти здійснюється по трубопроводах, прокладених до міжнародних морських магістралей.


      З урахуванням того, що в країнах ОПЕК вільні річні обсяги нафти становлять близько 600 млн тонн на рік, основною умовою виходу каспійської нафти на світові ринку є рентабельність її транспортування. Вона програє в цьому плані арабської нафти, але виграє у російської і північноамериканської. Враховуючи це, найбільш привабливими ринками збуту каспійської нафти є Північний Іран і країни Причорномор’я.

Нафта, яку видобувають в північній частині Каспійського моря, а це майже половина всього видобутку, транспортують в найближчий морський порт, яким є Новоросійськ. Друга половина обсягу нафти, що видобувається в південній частині регіону, транспортується в інший чорноморський порт — Батумі, який належить Грузії.

Країни — експортери нафти, що видобувається в північній частині Каспію, не дуже радує залежність від Росії, яка, до того ж, є їх прямим конкурентом на світових ринках. Але, тим не менш, у даний час будується друга черга трубопроводу, який належить Каспійського трубопровідного консорціуму, транспортують її по маршруту Тенгіз — Новоросійськ.

На сьогоднішній день розроблено ще кілька проектів транспортування каспійської нафти, які проектувалися з урахуванням різної цінової кон’юнктури, тому остаточного рішення про те, який варіант буде обрано, ще не прийнято. У планах іноземних інвесторів значиться витратити до 125-130 млрд доларів для того, щоб забезпечити до 2015 року сукупний експорт нафти з цього регіону в обсязі до 200 млн тонн. Майже третину цієї суми планується витратити на спорудження трубопроводів і транспортні тарифи.

Однак єдиного оператора, який зміг би забезпечити транзит нафти від Каспію в Європу та Азію, поки немає. Можна сказати, що в наступні кілька років каспійська нафта не зможе серйозно конкурувати на світовому ринку енергоресурсів з тією ж близькосхідної нафтою і, швидше за все, транспортні коридори найближчим часом для неї залишаться колишніми — через морські порти Новоросійськ і Батумі.