Що таке субкультура


 

Субкультури розвиваються в багатьох країнах. Як правило, основними прихильниками подібних рухів є молоді люди. Кількість різноманітних спільнот і напрямів зростає з кожним роком.

      Субкультура не є клуб за інтересами або яку-небудь іншу подібну організацію. Істотна і принципова різниця полягає в тому, що цінності, на яких заснована така спільнота, вважаються більш важливими, ніж ті, яких дотримуються всі інші члени суспільства.

Формування субкультури часто проходить за етнічними, географічними, релігійними принципами. Але бувають і винятки: вона може з’явитися і в силу деяких вікових, інтелектуальних і світоглядних інтересів. Так часто виникають молодіжні субкультури, секти, гей-спільноти і т.д.

Субкультура передбачає повну залученість людини. Тут він просочується духом спільноти, його історією, інтересами. Він починає жити, дивлячись на навколишній світ через призму статуту конкретного меншини. Зазвичай будь-яка субкультура вважає себе елітарної, виключної і не прагне до занадто активного розширення своїх рядів, хоча її гасла часом ілюструють протилежне.

У Росії субкультури з’явилися не так давно. У другій половині XIX століття остаточно сформувалося студентство, яке по праву можна назвати найпершою субкультурою. Влада не могла контролювати спільнота студентів, їх радикальне світогляд, заснований на наукових знаннях. Прихильність до субкультури виявлялася в їх зовнішньому вигляді і в поведінці. Зрештою їхні ідеї привели до революції і зміни влади.

Політичні події кінця минулого століття також сприяли створенню неформальних спільнот, які стали об’єднувати молодих людей, які формують власні пріоритети та стереотипи поведінки.

На той момент традиційне виховання гарантувало суспільству молодих людей 18 років, морально готових до служби в збройних силах або навчанні у вищих навчальних закладах, і дівчат, у яких часом найпершим дорослим подією ставав шлюб. Таким чином, дитина якось відразу ставав дорослою людиною і членом суспільства з усіма його обов’язками та привілеями. Почуття відповідальності прищеплювалося з пелюшок, що було найкращою захистом як від індивідуального, так і від егоїстичного поведінки.

Основою будь-якої субкультури є якась утопія, віра в те, що, об’єднавшись, можна вільно виразити себе. Багато чого залежить від здатності свідомості до «розширення», що є вкрай важливим завданням субкультур. Іноді, піддаючись їх впливу, людина може опинитися в серйозному «глухому куті» і не встигнути з нього вийти.