Що робити, якщо дитина не слухається

Що робити, якщо дитина не слухається

Перші ознаки непослуху і впертості починають проявлятися у дітей приблизно у віці двох років. Наполягаючи на своєму, не слухаючись, рішуче відповідаючи «ні» майже на всі пропозиції дорослих, дитина буквально нищить батьків. Як же поводитися з неслухняним малюком?

Інструкція

До півтора-двох років вашому малюкові достатньо було просто закричати, щоб до нього підійшли, нагодували, переодягли. Крихітку розважали і виконували всі його бажання, яких ставало все більше. А тепер батьки не дозволяють залізти у відро для сміття, проти волі ведуть додому з прогулянки. Природна реакція малюка, що намагається стати самостійним, — протест. Настав вік, в якому малюкові потрібно навчитися розуміти, що в інших, так само як і в нього, є бажання і почуття, що є правила, яких необхідно дотримуватися. Щоб освоїти цю дуже важливу задачу крихті потрібен час. Батьки повинні навчити маленького чоловічка регулювати свої почуття, допомогти йому освоїти навички спілкування з людьми.

Розвиток самостійності дитини не означає повну відмову від будь-яких обмежень. Заборони так само потрібні малюкові, як і свобода вибору. Тільки якщо батьки поводяться непослідовно чи обмежень занадто багато, життя сім’ї перетворюється на постійне поле битв, на яких переможцем нерідко залишається дитина. Постарайтеся заспокоїтися і зрозуміти, що ваш досі поступливий малюк поводиться таким чином не тому, що бажає зіпсувати вам життя. Він просто намагається освоїти нові стратегії поведінки, і малюку теж буває нелегко. Намагайтеся не реагувати дуже нервово на погану поведінку малюка, щоб воно не повторювалося все частіше. Таким способом дитина домагається вашої уваги. Дайте йому зрозуміти, що його істерики вас не лякають, що, поділяючи його почуття, ви все-таки не зміните свою точку зору.

Приділяйте дитині максимум уваги, коли він буває поступливий і веде себе добре. Якщо він зробить те, про що ви його попросили, обов’язково похваліть його. Немає потреби хвалити дорослої людини за те, що він чистить зуби, а для дворічної дитини це поки що дуже важливо.

Допоможіть малюкові усвідомити свої емоції. Адже йому дуже важливо навчитися розуміти, що і чому з ним відбувається, коли він протестує або злитися. Замість слів «Не смій сердитися», краще скажіть малюку: «Я знаю, що тобі погано, ти засмучений, але я теж дуже засмучена твоїм поведінкою».

Завзято наполягає на своєму дитина, часто просто не може зрозуміти, що від нього хочуть. Він чує тільки обурення батьків і відповідає тим же. У таких ситуаціях намагайтеся говорити спокійним голосом і максимально чітко формулювати свої вимоги.

Щоб уникнути непотрібних баталій, частіше надавайте дитині можливість вибору. Наприклад, якщо малюк не хоче перевдягатися перед сном, запитайте його, в якій піжамі він хоче спати. Під час обіду нехай сам вибере ложку й тарілку для їжі. Дайте дитині можливість прийняти самостійне рішення, тоді, можливо, в іншій ситуації він виявиться більш поступливим.

Пам’ятайте, що чим більше терпляче, узгоджено і послідовно всі члени родини будуть наполягати на прийнятті малюком обов’язкових, що виконуються усіма правил, тим легше ваша дитина зможе їх освоїти.