Основна причина інвалідності та передчасної смертності в економічно розвинених країнах — це захворювання серцево-судинної системи. Ці захворювання стали «молодіти» — діагностуватися у людей молодше 35 років. Однією з причин такого зростання, як з’ясували вчені, — урбанізація та її наслідки: стреси, несприятлива екологічна обстановка, нераціональне харчування та ін
Інструкція
Одним із серйозних захворювань серцево-судинної системи є атеросклероз. Що ж він собою являє і яку небезпеку несе?
Атеросклероз — це хронічне захворювання, пов’язане з порушенням обмінних процесів в організмі, в результаті чого на стінках судин утворюється потовщення з осів холестерину і сполучно-тканинних структур, що утворюють разом атеросклеротичну бляшку. Просвіт судини при цьому звужується, деформується, і порушується належне кровопостачання органів і тканин, які отримують з нього кров.
Сприятливі фактори для розвитку атеросклерозу:
- Генетична схильність;
- Куріння;
- Зловживання алкоголем;
- Вживання в їжу продуктів з великим вмістом насичених жирних кислот (тваринні жири);
- Високий рівень холестерину в крові;
- Діабет.
При атеросклерозі частіше уражаються великі судини, такі як аорта, артерії, кровоснабжающие головний мозок і кінцівки. У атеросклеротичної бляшки є певна властивість — вона може відриватися від стінки судини і вільно циркулювати з потоком крові по всьому організму. Зустрічаючи на свом шляху артерії з меншим діаметром, вона закриває їх просвіт і порушує кровопостачання прилеглих органів і тканин. Так закривши просвіт судин головного мозку, розвивається інсульт, при обтурації судин серця — інфаркт, а кінцівок — гангрена.
Для атеросклерозу запущеного течії характерні наступні симптоми:
- При ураженні судин головного мозку — ішемічні стани, інсульти, запаморочення, порушення мови, координації і рухів;
- При ураженні судин серця — болі в серцевої області, порушення ритму скорочення серцевого м’яза;
- При ураженні судин нижніх кінцівок — болі в литкових м’язах, спочатку при ходьбі, а потім і в спокої, відчуття оніміння в стопі; почорніння шкіри; трофічні виразки.
При появі одного з перерахованих вище симптомів негайно зверніться до вашого лікаря. Періодично здавайте кров для підрахунку кількісного вмісту загального холестерину, ЛПВН, ЛПНЩ, тригліцеридів.