Слово «етикет» означає правила поведінки, прийняті в тому чи іншому суспільстві в заздалегідь певних ситуаціях, що враховують ввічливість, чемність, здоровий глузд у взаєминах людей. Практичне значення етикету полягає в тому, що він дозволяє без особливих зусиль користуватися вже готовими «формами» ввічливості в різних ситуаціях людям, що належать до різних соціальних груп. Щоб справити сприятливе враження на оточуючих, необхідно користуватися нормами етикету.
Інструкція
- Мовний, або вербальний, етикет. Користуйтеся словесними формулами мовного етикету, якщо треба привітати, подякувати, привітати, запросити кудись, звернутися з проханням, висловити співчуття і т. д. Також мовної етикет є основою практики аргументації — мистецтва вести бесіду. Ораторське мистецтво, або риторика, теж використовує словесні формули мовного етикету.
- Невербальний етикет, тобто використання жестів і міміки. Вивчайте правила невербального етикету, щоб не потрапити в халепу при використанні певного жесту, який у різних народів може позначати абсолютно протилежні поняття. Наприклад, піднятий вгору великий палець, схвальний жест, у деяких народів є образливим для співрозмовника. Головним інструментом невербального спілкування є усмішка, тому частіше посміхайтеся під час спілкування.
- Етикетні проксеміка, або організація простору під час спілкування, бесіди. Головне правило проксемики: ніколи не наближайтеся надто близько до співрозмовника. Кожна людина має право на приватний простір, і вторгнення в нього є неприємним дією. Крім того, щоб ненароком не образити людину, обов’язково довідаєтеся в гостях, яке місце можна зайняти за столом. Це теж відноситься до правил проксемики.
- Етикетні атрибутика, чи світ речей в етикеті. Найчастіше етикетні ситуації пов’язані зі святковими подіями. У таких ситуаціях прийнято дарувати подарунки, квіти, одягатися більш нарядно, використовувати прикраси. Все це відноситься до норм етикетної атрибутики. Тому, щоб не бути перекручено витлумаченим, приходьте на свято в ошатною одязі, робіть подарунки іменинникам, даруйте жінкам квіти як знак прихильності чи, можливо, більш серйозних почуттів. Чи не роздавайте свої візитні картки всім і кожному. За етикетної атрибутиці, візитка — знак ваших ділових відносин, тому слід пропонувати її тільки потенційним партнерам і клієнтам.
- Запам’ятайте, що тактовна і добре вихована людина поводиться відповідно до норм етикету не тільки «на людях», але і вдома. Якщо ви вважаєте себе культурною людиною, ніколи не дозволяйте собі проявляти грубість та агресивність по відношенню до ваших домочадцям.