Що таке гіпертонія

Що таке гіпертонія

У перекладі з грецької гіпертонія означає підвищений тонус. І, незважаючи на те, що цей термін можна застосувати до будь-якого органу, що знаходиться в тонусі, частіше все його використовують для визначення підвищеного тиску при гіпертонічній хворобі.

Інструкція

Гіпертонія відноситься до захворювань серцево-судинної системи. І основним її ознакою є стійке високий артеріальний тиск. Проте більш-менш тривалий його підвищення при інших захворюваннях, запальних процесах не є самостійним захворюванням, тобто гіпертонічною хворобою.

В основі гіпертонії лежить підвищений тонус дрібних артерій, які звужуються і тим самим перешкоджають нормальному кровотоку з артерій у вени. Одночасно посилена робота серця направляє до тих же артеріях великий потік крові, що створює на них тиск і викликає гіпертонію. Нерідко прискорене серцебиття, жене кров до звужених судинах, викликаючи їх розрив. Саме тому гіпертонія небезпечна своїми важкими наслідками, до яких належать інсульт, гіпертонічний криз, інфаркт міокарда, гостра серцева недостатність, гостра ниркова недостатність.

Причини гіпертонії різноманітні. Але найбільш частими є довго існуючі або часто повторювані негативні відчуття, що впливають на нервову систему, а саме страх, тривога, нервові зриви і перенапруження. Чималу роль у розвитку гіпертонії грає неправильне харчування — переважання в раціоні жирної, смаженої, білкової (тваринного походження), копченої та сильно солоної їжі. Серед інших причин гіпертонічної хвороби відомі надмірна вага, малорухливий спосіб життя, фізична перевтома.

Для гіпертонії характерне поступове розвиток протягом декількох років. І часто перші її симптоми носять короткочасний характер і тому залишаються непоміченими. До них відноситься періодичну появу головного болю, серцебиття, болі в серці, відчуття тяжкості в потилиці, іноді пульсація в носі або губах.

За відсутності профілактики і лікування з часом ознаки гіпертонії стають більш вираженими. Причому крім ранніх проявів приєднуються запаморочення, оніміння в пальцях рук і ніг, приливи до голови і викликане цим почуття тяжкості, і шум у вухах, кровотеча з носа, а також швидка стомлюваність і порушення сну. При сильному артеріальному стрибку головний біль супроводжується нудотою і навіть блювотою. Підвищений тиск зазвичай зберігається від доби до декількох днів.

Якщо початкові прояви гіпертонії (підвищення тиску до 160-170/90-100) зазвичай пов’язані з фізичним або емоційним навантаженням, то в подальшому — з анатомічними змінами в артеріях і органах (підвищення тиску до 180-200/115-120). І в першу чергу зміни відбуваються в серце. Воно збільшується в розмірі, порушується його робота. Серед інших органів, більшою мірою страждають від гіпертонії, є мозок і нирки. Саме тому виділяють три форми гіпертонічної хвороби: серцеву, мозкову і ниркову.

Гіпертонію набагато простіше попередити. Але більшість потенційних гіпертоніків навіть не підозрюють про початок хвороби. І тільки зіткнувшись із серйозними проблемами зі здоров’ям, починають лікування. Проте повного відновлення і лікуванню підлягає перша стадія гіпертонії, коли ще не почалися зміни в судинах і органах.