Що таке мушкет

Що таке мушкет

Мушкет — перше вогнепальну зброю масового використання. Вперше мушкети застосували іспанці в бою з французами ще в 1515 р. Ефективність зброї, наскрізь пробивав ворожі обладунки, була незаперечна.

Інструкція

Пристрій мушкета

Мушкети складалися з долинного ствола (до 140 см) і короткого приклада, в якому був зроблений виріз для великого пальця. Вага зброї досягав 7 кг. Найчастіше стрілку доводилося ставити стовбур мушкета на спеціальну підставку — фуршет. Велика віддача не дозволяла притискати мушкет до плеча, його тримали на вазі, злегка лише притулившись щокою під час прицілювання.

Займання заряду відбувалося за допомогою тліючого гнота, притискається курком до полиці з порохом. Спочатку курок представляв собою довгий важіль, розташований під прикладом. Але з часом пристрій мушкета зазнав змін, і курок стали робити у вигляді короткого спускового гачка. Заряджання зброї вироблялося через дулову частину.

Стрільба з мушкетів

Необхідність перезарядки мушкета після кожного пострілу призвела до особливого побудови солдатів і черговості стрільби. Солдати зі зброєю (мушкетери) шикувалися спеціальним чином — прямокутними каре глибиною 10-12 рядів; зробивши залп, передній ряд відступав назад, поступаючись місцем наступний. Поки передній ряд стріляв, задні — заряджали зброю.

Стрільба з мушкета і зарядка зброї були справою досить непростим. Мушкетери робили це строго по командам. Видавалися навіть спеціальні книги, в яких ілюструвалися позиції при перезарядці мушкета.

Мушкети в російській армії

У російській армії мушкети з’явилися в XVII столітті. На початку XVIII століття, разом з мушкетерський, в Росії існують збройні кремнієвими рушницями (фузея) фузелерскіе піхотні частини. Під час реформи 1715 мушкети в російській армії повністю замінюються фузея; мушкетні полки перейменовуються в фузелерскіе. У 1756г. назва «мушкет» присвоюється фузея, частини знову стають мушкетерський. У 1786 р. стрілецька зброя піхоти отримує назву «бою», а в 1811 р. мушкетерські частини перейменовуються в піхотні.