Всі електричні прилади розраховані на певну напругу, а всі джерела живлення побудовані таким чином, щоб вироблене ними напруга не виходило за певні межі.
Інструкція
- Щоб пояснити, чим напруга відрізняється від сили струму, опору та потужності, можна скористатися такою аналогією. Уявіть собі трубу, до якої додано певний тиск газу або рідини. Це тиск — аналог напруги. Від тиску і перетину труби залежатиме кількість речовини, що проходить через трубу за одиницю часу. Тут переріз труби — аналог опору, а кількість речовини, що проходить через трубу за одиницю часу — аналог сили струму. При цьому, на трубі буде виділятися у вигляді тепла певна потужність через тертя. Це аналог теплової потужності, що виділяється на провіднику зі струмом.
- Напруга вимірюється у вольтах. Ця одиниця виміру названа на честь італійського вченого Алессандро Вольта, винахідника одного з видів електрохімічних джерел струму. Тисяча вольт називається кіловольт, мільйон вольт — кіловольт. Тисячна частка вольта носить назву мілівольта, мільйонна — мікровольт.
- Напруга буває постійним і змінним. У другому випадку воно періодично змінює полярність з певною частотою. У змінної напруги є два значення: амплітудне і діюче. Перше характеризує розмах коливань, а друге — еквівалентне постійне напруження, яке виділило б на такий же навантаженні ту ж потужність. Співвідношення між амплітудним і чинним значеннями напруги залежить від його форми. У синусоїдального однофазного напруги амплітудне значення перевищує чинне в кількість разів, рівна кореню з двох.
- Поняття «небезпечна напруга» не зовсім вірне. Небезпека впливу електрики на людини залежить не від напруги, а від сили струму. Інша справа, що шкіра має певний опір, і тому небезпечний струм в ній може виникнути при певному значенні напруги. Шкіра різних людей має різне опір, також воно залежить від психічного і фізичного стану. Тому поріг небезпечної напруги може змінюватися навіть у одного і того ж людини. При певній напрузі шкіра пробивається, і до джерела виявляється докладено значно менший опір підшкірних шарів, що ще небезпечніше.
- Крім електричного існує також механічне напруження. Воно виникає в конструкціях, до яких включені зовнішні механічні впливи. До того ж, у деяких конструкціях можуть виникати ще на етапі виготовлення внутрішні напруги. Якщо виготовити об’єкт з прозорого матеріалу і помістити між двома поляризаторами, можна визначити наявність у них таких напруг. А в переносному сенсі напругою називають напружений стан психіки людини.