Що таке темперамент

Що таке темперамент

Темперамент — це вроджені індивідуальні властивості людини, які визначають його реакцію на подразники навколишнього середовища. Особливості фізіології та психології особистості впливають на швидкість, врівноваженість і силу реакції, що тягне за собою певні психічні прояви: темп мовлення, міміку, манеру спілкування, рухливість. Психолог Айзенк виділив чотири типи, запропонувавши спеціальні тести на виявлення інтроверсії або екстраверсії і стабільності психіки.

Інструкція

  1. Темперамент людини — це психофізіологічна особливість, тобто його формування складається на основі психіки і фізіології людини. Він дається від природи, відображає спадковість і виявляється ще в дитинстві. Можна спостерігати за новонародженими дітьми, щоб помітити різні реакції на подразники: одні часто плачуть, швидко лякаються, інші майже завжди ведуть себе спокійно.
  2. Доведено, що темперамент не можна змінити. Дослідження показали, що всі люди здатні відчувати один і той же набір емоцій і однаково переживати їх. Але під впливом різних процесів збудження і гальмування, що протікають в корі головного мозку, люди по-різному їх висловлюють і переживають: хтось буде бурхливо виявляти радість чи гнів, хтось виглядає зовсім урівноваженим навіть у важких ситуаціях. Зовнішні емоції — не єдина ознака, психічні властивості особистості також впливають на такі характеристики, як товариськість, витривалість, схильність до зміни вражень, здатність витримувати стресові ситуації.
  3. Айзенк відкрив дві головні ознаки темпераменту: стабільність і екстраверсію / интраверсия. Перший визначає емоційну стійкість, другий — товариськість людини. На підставі цих властивостей вчений виділив чотири типи: сангвінік (екстраверт, стабільний), флегаматік (інтроверт, стабільний), меланхолік (інтроверт, нестабільний), холерик (екстраверт, нестабільний).
  4. Найчастіше риси першого, сангвинистического типу, здаються більш привабливими, але не можна сказати, що один темперамент кращий за інший. Кожен з них володіє певними перевагами та недоліками. Крім того, потрібно пам’ятати, що темперамент визначає не характер людини, а складність у вихованні тих чи інших рис. Тому, незважаючи на неможливість переробити психічні особливості людини, можна навчитися контролювати емоції, спілкуватися з іншими людьми і розвивати свої слабкі сторони.