Тіньовий називають економіку, яка ретельно ховається від сторонніх очей, наприклад, від суспільства, держави. До неї відноситься нелегальна продукція (піратські диски, підпільна алкогольна продукція та ін.)
Інструкція
Підпільна економіка існує у всіх країнах, вона не піддається обліку і контролю державними установами. Вперше про такий вид економіки почули в 30-ті роки — американський ринок зазнав нападу з боку мафії Італії, які впровадили піратську продукцію. У 70-ті роки вчені-економісти зацікавились таким явищем, німецький дослідник економічних ситуацій Гутман написав книгу «Підпільна економіка», в якій він докладно розповів про всі нюанси тіньової сфери бізнесу.
Причиною появи тіньової економіки в Росії з’явилася масова приватизація підприємств — деякі організації пішли в «тінь». Продукція, що випускається такими підприємствами не відповідає державним стандартам, мало того, вона може бути небезпечна для життя людей, наприклад, підроблене ліки можуть посилити положення хворої людини.
З тіньовою економікою часто зустрічається людина в повсякденному житті. Наприклад, деякі роботодавці видають зарплату в конверті і називають її «чорною», у податковому та бухгалтерському обліку стоять занижені суми. Виходить, що організація йде від сплати податків, а значить, також відноситься до тіньової економіки.
Останнім часом можна почути такі слова, як «фірма-одноденка», «обналічка». Всі ці організації також є ланкою підпільної економіки. Фірми-одноденки, обналічівая гроші, не здають звітність (або ж надають її порожньою, тобто не показують ведення господарської детальності), також вони не виплачують ПДВ, податку на прибуток. Все це є кримінальним бізнесом, який намагається запобігти ВБЕЗ.
Останнім часом за попередніми даними питома вага тіньової сфери складає 30%. Дана цифра з кожним днем збільшується, співробітникам правоохоронних органів досить складно відстежити співучасників, так як реєструються такі підприємства на зовсім непричетних до цього людей.