Як давати гроші в борг під розписку


 

Час від часу в житті виникають ситуації, коли терміново потрібні гроші на вирішення будь-яких життєвих проблем. Одні беруть на роботі аванс в рахунок майбутньої зарплати, інші оформляють кредит у банку, а треті вважають за краще попросити в борг у родичів, друзів і колег. Якщо до вас звернулися з подібним проханням, і ви готові її виконати, не забудьте взяти з боржника грамотно оформлену розписку.



Інструкція

  1. Найбільш правильний підхід до позичання грошей — укладення договору позики із зазначенням суми, строку, відсотків, паспортних даних кредитора і позичальника. Але в цій ролі цілком може виступити розписка, оскільки вона відповідає вимогам дотримання простої письмової форми.
  2. Звичайно, гарантій стовідсоткового повернення боргу ні договір, ні розписка дати не можуть, але у вас з’явиться реальна можливість повернути свої гроші через суд. Тому обов’язково беріть з позичальника письмове зобов’язання повернення позики.
  3. Якщо борг просять знайомі або сусіди, зазвичай ніхто не соромиться вимагати розписку, але коли мова йде про близьких друзів і родичів, це чомусь вважається непристойним. Насправді в грошових питаннях подібна педантичність недоречна: життєві обставини складаються по-різному, може статися так, що друг або родич згодом відмовиться повертати борг, а вам буде нічим довести обгрунтованість своїх вимог у суді.
  4. Особливих вимог до оформлення розписки ні, але прослідкуйте за тим, щоб вона містила всі істотні умови: суму позики цифрами і прописом, дату передачі грошей, термін повернення, відсотки, прізвища, імена, по батькові позичальника і кредитора, їх паспортні дані, адреси реєстрації, розпис боржника в отриманні грошей з її повною розшифровкою.
  5. Розписка служить важливим документом, який доводить факт передачі грошей в борг, тому поставтеся до її складання серйозно. Не варто використовувати для цих цілей перший-ліпший обривок газети або зворотну сторону рекламної листівки — тільки чистий аркуш паперу.
  6. Краще, якщо боржник напише розписку від руки: так йому згодом буде складніше відмовитися від авторства. Перевірте її зміст, зверніть увагу на відповідність паспортних даних оригіналу документа.
  7. Можна залучити до складання розписки свідків, які своїми підписами на ній зафіксують факт передачі грошей. Але найбільш оптимальний вихід — здійснення угоди в присутності нотаріуса: завірена їм розписка не залишить позичальнику можливостей ухилитися від повернення боргу, посилаючись на тимчасову втрату пам’яті, розуму, підписання документа під тиском і погрозами, в стані алкогольного сп’яніння і т.д. Тому, позичаючи велику суму, зверніться до послуг нотаріуса.