На жаль, сучасні міські жителі поступово втрачають навички орієнтування на місцевості. На випадок екстремальних ситуацій (людина загубився в лісі, наприклад), необхідно знати елементарні правила, в який бік світла йому рухатися.
Інструкція
- Перший спосіб: визначення місця розташування за компасом.
Встановіть компас горизонтально на твердій поверхні. Відпустіть гальмівної затискач з компаса. Через деякий час стрілка компаса перестане коливатися і своїм «північним» кінцем вкаже на північ, а протилежним — на південь. Праворуч від «північного» кінця під кутом 90 градусів буде схід.
Не використовуйте компас поблизу ліній електропередач та залізниць: показання компаса будуть спотворені.
Перевірки показання компаса час від часу, щоб не збитися з шляху. - Другий спосіб — по сторонах світу.
Цей спосіб знайомий нам ще з уроків географії в школі: за годину сходу сонце знаходиться приблизно на сході, опівдні — ближче до півдня, о третій годині дня на південно-заході, а заходить приблизно на заході. - Третій спосіб — визначення сторін світу по годинах і сонцю.
У сонячну погоду розташуйте годинник, щоб стрілка годинника дивилася прямо на сонці.
Розділіть навпіл кут між годинниковою стрілкою і цифрою «13» на табло циферблата. Пряма лінія, яка розділяє цей кут, буде вказувати на південь. Отже, ліворуч від нього буде схід.
У літній час похибка цього методу зростає до 25 градусів. У південних широтах, де сонце стоїть високо, такий метод використовувати не рекомендується. - Четвертий спосіб — орієнтування по Полярній зірці.
Знайдіть на зоряному небі сузір’я Великої ведмедиці — розташування її семи яскравих зірок нагадує своїми обрисами ківш.
Відкладіть подумки відстань між крайніми зірками вгору по прямій у бік Малої ведмедиці (малий ківш) в кількості 5 разів. Відкладений відрізок наткнеться на крайню зірку в ковші — Полярну зірку.
Встаньте лицем в Полярної зірки: це буде напрямок на північ. Отже, справа ви отримаєте направлення на схід.
Зверніть увагу
Добре пам’ятати деякі життєві спостереження: мох росте переважно на північній стороні підстави дерев. У спекотну погоду смола хвойних дерев виділяється переважно на південній стороні. Квіти соняшнику і низки влітку завжди повернені на південь. У ярах сніг навесні швидше тане з північного боку.