Якщо ви радіоаматор або займаєтеся ремонтом будь-якої техніки, вам, безумовно, доводилося стикатися з проблемою правильного підбору елемента електричної схеми. Дуже часто буває, що в технічній документації наводиться тільки основна величина того чи іншого елемента, а додаткові параметри не вказуються. Одним з типових питань у цій галузі є правильність підбору потужності розсіювання у резистора.
Вам знадобиться
таблиці довідкових даних, штангель-циркуль, вольтметр, амперметр
Інструкція
- У даному випадку можливі кілька варіантів вирішення цієї проблеми.
1. На резисторі є напис, але ви не можете її розшифрувати.
Для резисторів вітчизняного виконання значення потужності розсіювання вказується відразу ж після типу самого резистора, наприклад МЛТ-2 2К2 І — резистор 2,2 кОм з потужністю розсіювання 2 Вт. - 2. На резисторі немає ніяких написів, але є певна кількість смужок або точок.
В даному випадку колір жодної зі смуг вас цікавити не буде. Зверніть увагу, що на таких опорах є додаткові мітки у вигляді штрихів, зображених під різними кутами (див. малюнок). - 3. На резисторі, який ви хочете замінити, в силу його старості або нагару, не видно ні написів, ні штрихів.
У цьому випадку вам може допомогти таблиця, в якій показана залежність потужності розсіяння від діаметру і довжини опору. - 4. Якщо у вас в запасі немає резистора з необхідною величиною потужності розсіювання можна виготовити його самостійно.
Для цього, перш за все, необхідно визначитися з параметрами вашої схеми — на які струм і напруга вона розрахована.
За законом Ома легко визначити потужність: P = UI = I2R = U2 / R. Висловивши силу струму, через його щільність отримаємо: I = j / S, де j — густина струму, що протікає через провідник із заданого матеріалу, S — перетин даного провідника.
Таким чином, можна зробити орієнтовну оцінку перетину необхідного для виготовлення резісторапровода.
Ще варто зробити додаткову поправку по потужності, враховуючи зміну температури навколишнього середовища, корпуси вироби, в якій розташоване це опір і наявність примусового охолодження (його відсутність). Величина поправки повинна складати приблизно додаткові 20-30% від розрахункової потужності вашої схеми. - Більш точний розрахунок потужності розсіювання можна зробити, виходячи з наведеної таблиці. Для цього перемножте всі коефіцієнти, зазначені в ній, виходячи з граничних умов експлуатації устаткування.