Як дізнатися щитовидну залозу

Як дізнатися щитовидну залозу

Щитовидна залоза — це ендокринна залоза, що нагадує за формою метелика. Розташовується вона за хрящем гортані і стравоходом. Коли в їжу надходить недостатня кількість йоду, її активність може підвищуватися (гіпертиреоз) або зменшується (гіпотиреоз). При гіпертиреозі «метелик» збільшується в розмірах, намагаючись компенсувати нестачу йоду, при цьому вона виробляє занадто багато гормонів. При гіпотиреозі недолік гормонів робить хворого млявим, апатичним, сонливим.

Вам знадобиться

Щитовидна залоза розпізнається:
- За ознаками нестачі гормонів;
- За ознаками надлишку гормонів;
- Аналіз крові на гормони;
- УЗД.

Інструкція

  1. При зниженій функції щитовидної залози людина стає повільним і сонливим. Йде порушення чутливості шкіри, німіють кінцівки. З’являється надмірна повнота при колишньому режимі харчування. Людина мерзне, шкіра набуває синюшного або жовтуватий відтінок. Дефіцит гормонів призводить до ламкості і сухості волосся, а також до їхнього випадання. Важка форма гіпотиреозу називається мікседемою. При цьому з’являється набряклість, знижується температура.
  2. Гіпертиреоз супроводжується надмірним збудженням, різкою зміною настрою, болями в області серця. Надмірна пітливість, втрата сну, підвищення тиску, відчуття жару в прохолодному приміщенні — все це ознаки надлишкової роботи щитовидної залози. При гіпертиреозі всі процеси в організмі прискорюються, при цьому фізична активність підвищена, але спостерігається слабкість, нервозність, втомлюваність. При більш сильно вираженому гіпертиреозі розвивається базедова хвороба.
  3. Аналіз крові на гормони виявляє надлишок або недолік гормонів, які виробляються щитовидною залозою. Це гормони тироксин і трийодтиронін. Вони регулюють обмін жирів, білків і вуглеводів в організмі, роботу шлунково-кишкового тракту, серцево-судинну діяльність, вироблення статевих гормонів і психічну функцію.
  4. Також щитовидна залоза визначається на ультразвуковому дослідженні.

Зверніть увагу

При підозрі на рак щитовидної залози проводиться діагностика методом тонкоголкової пункційної біопсії вузлів щитовидної залози. Достовірність цієї діагностики — 95%.

Корисні поради

Набагато частіше відбувається зміна структури тканини щитовидної залози, ніж порушення її функцій. Заліза може або рівномірно збільшитися в розмірі, або в ній утворюються вузли і кісти. При обсязі щитовидної залози у жінок більше 18 мл, а у чоловіків — понад 25 мл, говорять про дифузному збільшенні залози. Якщо ж у збільшеною залозі виявляються при ультразвуковому дослідженні локальне ущільнення, це вже вузловий зоб.