Під час попереднього розслідування і судових засідань виникає необхідність виклику свідків до суду. Від правильної тактики їх допиту і оформлення необхідних документів, пов’язаних з цією процедурою, залежить результат самої справи і доля підозрюваних, обвинувачених або підсудних.
Інструкція
- На стадії попереднього розслідування найчастіше допит свідків починається з посвідчення їх особи. Складаючи вступну частину протоколу, слідчий або дізнавач поцікавиться анкетними даними: місцем проживання, місцем роботи та сімейним станом свідка. Потім посадова особа обов’язково проінформує свідка про його право скористатися статтею 51 Конституції РФ, згідно з якою ніхто не зобов’язаний свідчити проти себе і своїх близьких. Якщо свідок погоджується давати показання, то він розписується в протоколі допиту про це нам.
- Потім слідчий (дізнавач) розмовляє на абстрактні теми зі свідком. Це робиться для того, щоб психологічно розслабити людину і допомогти йому згадати все, що пов’язувало і пов’язує його з підозрюваним, обвинуваченим чи потерпілим. Таким чином, посадова особа отримує всі відомості, які може пригадати свідок.
- Обов’язковою моментом допиту є попередження допитуваного про кримінальну відповідальність за дачу неправдивих свідчень. Це треба робити тактовно. Далі слід побудувати розмову у формі вільної розповіді. Після цього слідчий (дізнавач) задає навідні запитання і вносять уточнення в розповідь.
- Необхідно враховувати під час допиту, що перебивати допитуваного не можна. Якщо у людини пам’ять погана, можна задавати йому нагадують і контрольні питання.
- Допит повинен відбуватися в спокійній обстановці, без зовнішніх подразників і сторонніх людей. Виняток становить адвокат, у разі якщо він запрошений свідком чи законний представник (педагог), у разі якщо свідок неповнолітня особа. У будь-якому випадку, адвокат не має право задавати питання свідкові, він лише є процесуальним особою, контролюючим хід допиту відповідно до законодавства.
- Після завершення процедури в протоколі допиту свідка ставиться підпис допитуваного особи на кожній сторінці та в кінці документа. Аналогічні дії виконує запрошений захисник.
- У судовій інстанції допит свідків відбувається у дещо іншій формі. Він відштовхується від уже наявних у справі свідчень і носить скоріше підтверджує або уточнюючий характер відомостей. До суду свідків викликають за повісткою. Судовий пристав уважно стежить за тим, щоб до початку судового засідання вони один з одним не спілкувалися.
- Всі свідки викликаються в зал судового засідання по одному. Допитані свідки залишаються в залі і не контактують з не допитаними учасниками процесу. Свідок у вільній формі розповідає все, що йому відомо за обставинами конкретної справи. Потім йому задають питання ті процесуальні особи, за клопотанням яких він викликаний до суду для надання свідчень. Далі питати можуть всі посадові особи, що у судовому засіданні. Уточнити питання може головуючий суддя або у випадку колегіального розгляду справи, інші судді.
- Допит може проводитися в різній формі. Суд вправі допитати одного свідка для уточнення свідчень, даних раніше або провести одночасний допит двох свідків у вигляді очної ставки. Таким чином, усуваються всі суперечності і вносяться уточнення в сказане раніше.
- З ініціативи суду або інших учасників процесу можливий повторний виклик свідка для дачі свідчень у суд. Це необхідно, коли в справі виявляються протиріччя, пов’язані з показаннями конкретної особи.
Зверніть увагу
Допит свідка проводиться строго відповідно до норм закону і не допускає застосування насильства, психологічного тиску і застосування погроз.
Корисні поради
Не намагайтеся ставити відразу питання, що стосуються конкретної справи, краще почніть з найпростіших відомостей, після яких допитувана особа легше адаптується до обстановки.