Як говорити «ні»

Як говорити

Чи доводилося вам, хоча б раз у житті, комусь відмовляти? Замість теплого і ніжного «так» вимовляти холодне і нещадне «ні»? Якщо доводилося, то ви прекрасно розумієте різницю між цими словами. Але є чимало людей, які просто не вміють говорити «ні». Не вміють чи не хочуть? Виявляється — не хочуть! Не хочуть мучитися відчуттям провини і незручності за свою відмову, червоніти і виправдовуватися. Набагато легше сказати «так». Хоча вони чудово розуміють, що за цим може послідувати багато проблем і неприємностей …

Інструкція

  1. Так як же навчитися говорити «ні»? Це досить важка, але цілком реальне завдання. А починати треба з себе. Саме з себе, тому що ви жодним чином не можете змінити давню подругу, яка годинами переказує по телефону історію черговий любовної драми, або колег, які, користуючись вашою покірливо, саму невдячну роботу перекладають на ваші плечі.
  2. Тим більше марно виховувати вже дорослих дітей, які, кинувши на вас собак, кішок, онуків, виїжджають на всі свята погуляти з друзями. Звичайно, допомагати друзям, рідним і близьким — це наш святий обов’язок. І це прекрасно! Але хто сказав, що робити це треба на шкоду собі — за рахунок власного здоров’я і вільного часу?
  3. Треба обов’язково пам’ятати, що ви і тільки ви — господар свого життя. І ніхто, пам’ятаєте, ніхто не може змусити вас робити щось проти своєї волі! Перш ніж сказати чергове «так», задайте собі питання: «А чи так це необхідно?». Чи може людина обійтися без вашої допомоги? Адже безвихідних ситуацій не буває, а якщо і бувають, то дуже рідко. І подруга знайде, кому розповісти про особисте життя, і колеги самі впораються з роботою, і діти поїдуть відпочивати всією сім’єю. Так що, не треба брати на себе чужі турботи, вважаючи себе «останньою надією».
  4. Так що поки не пізно (а пізно ніколи не буває), давайте вчитися говорити рішуче «ні». Для початку потренуйтеся перед дзеркалом. У цьому вам має допомогти суворе вираз обличчя, голос повинен бути спокійним і рішучим. Спробуйте. Вийшло? Не прогнозують заздалегідь реакцію оточуючих, просто не думайте про неї. Вже давно доведено, що більше поважають тих, хто вміє відмовляти і поважає себе.
  5. Найголовніше, не намагайтеся виправдатися. Виправдовується зазвичай той, хто винен. Якщо вам дуже важко, навчіться спочатку відмовляти в дрібницях. «Здоровий» егоїзм ще нікому не завадив. Пам’ятайте, що ви нікому нічого не повинні! Проживайте своє життя. Вона у вас одна. І нехай вона буде щасливою!