Як грати на роялі

Як грати на роялі

Рояль — інструмент з сімейства клавішно-молоточкових. Від інших відрізняється горизонтальним розташуванням струн. Рама, на яку вони натягнуті, нагадує архітектуру арфи. Інструмент широко використовується у концертній практиці завдяки насиченому, голосному звучання і великій кількості, у порівнянні з піаніно, технічних і виконавських можливостей. Йому доручають як сольні партії, так і акомпанемент, завдяки широкому діапазону і можливості затиснути до 22 клавіш одночасно при грі двома руками.

Вам знадобиться

Ноти творів і гам.

Інструкція

  1. Попрощаєтеся з манікюром. Грати на клавішах можна тільки з короткими нігтями, щоб не було зайвих призвуків і шелестіння.
  2. Підберіть стілець по висоті. Сядьте і займіть робоче положення: розведіть лікті (вони повинні бути вище клавіатури), округлите кисті. Площина руки від основи пальців до ліктя повинна бути майже ідеально рівною. Плечі розслабте, опустіть, трохи заведіть тому.
  3. Натисніть білу клавішу праворуч від серії з двох чорних. Вона повинна знаходитися майже прямо перед вами, якщо ви сидите посередині клавіатури. Це «до» першої октави. Така ж біла клавіша лівіше — «до» малої, далі «до» великої, «до» контрактави і «до» субконтрактави. праворуч від першої октави знаходяться друга, третя, четверта октави.

    Поставте великий (перший) палець правої руки на «до» першої октави, а мізинець (п’ятий) на «до» малої. Зіграйте ноти, стежачи, щоб кисті залишалися округлими, а звуки однаковими по гучності і моменту натискання (атаці).
  4. Відкрийте ноти гами до-мажор. Розберіть її спочатку правою рукою, потім лівою. Можете не грати відразу на всю клавіатуру і в позахмарному темпі, достатньо двох октав в зручній для вас швидкості. Головне — дотриматися динаміку (гучність) і аппликатуру (порядок пальців).
  5. Зіграйте гамму двома руками, зберігаючи до гри ті ж вимоги.
  6. Виберіть невеликий твір (почніть з 2-4 рядків). Разучите партію правої руки, програючи її не цілком, а частинами (хоча б тактами). Слідкуйте за аплікатурою, дотримуйтесь штрихи (легато — складно, стаккато — уривчасто), змінюйте динаміку, щоб привести до кульмінації твору (навіть в мініатюрі кульмінація є).
  7. За таким же принципом розберіть ліву руку.
  8. З’єднайте партії обох рук спочатку в повільному темпі, а потім в оригінальному. Попробуйтее зіграти твір напам’ять.