Креслення деталей і складальних одиниць — це щоденна праця інженера-конструктора або студента, що виконує курсовий проект або диплом. Завдяки сучасним САПР, випускати конструкторську документацію стало набагато простіше, і терміни здачі готового проекту істотно скоротилися.
Інструкція
- З’ясуйте розміри деталі, які необхідні для виконання її креслення. Як правило, деталі входять до складу будь-яких складальних вузлів, блоків, механізмів. Відповідно, розміри деталей безпосередньо залежать від розмірів складальної одиниці.
- Дайте деталі номер. Поцікавтеся на підприємстві, як прийнято присвоювати номера. Номер деталі найчастіше складається з букв, які характеризують підприємство і складальний вузол, а також цифр, які присвоюються картотекою підприємства-розробника. Якщо ви виконуєте креслення деталі в університеті, номер креслення ви можете дізнатися на кафедрі інженерної графіки або кафедру, яка дала вам завдання.
- Дайте деталі назву. Воно повинно бути грамотним з технічної точки зору. Не можна назвати деталь «Папірець» або «Коробочка». Замість цього використовуйте найменування «Прокладка» або «Кожух». Подумайте, на що найбільше схожа ваша деталь і назвіть її відповідним терміном, використовуваним в конструкторської документації. Якщо ви сумніваєтеся в правильності назви, проконсультуйтеся зі своїм начальником або науковим керівником.
- Перед початком роботи накидайте ескіз деталі на папері. Визначтеся з масштабом зображення та форматом, на якому буде накреслена деталь. Пам’ятайте, що креслення повинен бути зручним до прочитання. Порахуйте кількість аркушів, необхідний для креслення. У деяких випадках технічні вимоги або велика кількість видів не уміщаються на одному аркуші.
- Накресліть рамку формату по ГОСТу. Якщо ви креслите за допомогою САПР, можете застосувати готові файли накреслених рамок. Заповніть рамку вже наявної у вас інформацією про деталі: найменування деталі, номер, масштаб, формат, матеріал і т.д.
- Виберіть головний вид деталі. Цей вид має бути самим інформативним, тобто на ньому деталь повинна бути зображена найбільш наочно. Накресліть цей вид з необхідними розрізами та перерізами, якщо в деталі є отвори або пази, які потрібно показати.
- Виконайте інші види деталі (вид зверху, вид зліва і т.п.) з розрізами та перерізами, якщо головний вид не дає достатнього уявлення про її формі.
- Нанесіть розміри з допусками. На кожному виді має бути приблизно однакова кількість розмірів, щоб креслення не виглядав громіздким і його можна було прочитати. Пам’ятайте, що за вашою документації майстер повинен буде виконати деталь самостійно, без підказок. Це означає, що вся необхідна інформація повинна бути на кресленні.
- Напишіть технічні вимоги до деталі. Зазвичай цей текст розташовується над основним написом креслення. Не забудьте вказати інформацію, необхідну для виготовлення деталі.
- Якщо ви використовуєте систему 3D-моделювання, виконати види деталі можна з її допомогою. Як правило, такі програми мають на увазі автоматичне виконання видів на основі 3D-моделі. Виберіть відповідний пункт програми і вставте потрібні вам види деталі, виконайте необхідні розрізи, перерізи, проставте розміри і напишіть технічні вимоги.
Корисні поради
При роботі над кресленням деталі використовуйте галузеві стандарти підприємства і ГОСТ на конструкторську документацію. Також не забудьте ввести деталь в специфікацію на складальний вузол, у який вона входить. Для цього в розділі «Деталі» специфікації у відповідні графи введіть формат, в якому вона виконана (наприклад, А4, А3 і т.д.), її номер, назву, а також кількість деталей, необхідних для даного сайту.