Ви повинні знати, які захворювання можуть трапитися з хом’яками, і що вам потрібно зробити до звернення до ветеринара. Але не намагайтеся лікувати хом’ячка самостійно, якщо він захворів. Зверніться до фахівця, який правильно поставить діагноз і зуміє надати звірку кваліфіковану допомогу. Адже різні захворювання можуть мати дуже схожі симптоми, тому розрізнити їх вам буде складно.
Інструкція
- Те, що ваш вихованець захворів, ви помітите за такими ознаками:
■ хом’ячок прагне усамітнитися, сховатися, відлежатися;
■ проявляє, раніше не властиву йому, агресію;
■ важко, дихає;
■ лежить, заплющивши очі;
■ тремтить дрібної тремтінням;
■ хутро виглядає трохи вологим;
■ при легкому дотику випадають шерстинки;
■ у звірка частішає стілець, який стає сухим або рідким;
■ на шерстці помітні дрібні кровоссальні комахи (блохи, воші). - У результаті нестачі вітаміну D в кормах у хом’ячка може розвинутися рахіт. Він буває в основному у молодих хом’яків. Часто хом’яки хворіють на рахіт при недоліку сонячного світла взимку. Клітку з хворим тваринам необхідно перемістити у світле місце. По по 10-15 хвилин протягом 10-15 днів опромінюють звірка кварцовою лампою. Всередину давайте йому по 1-2 краплі в день тривитамина або Тривіта.
- Захворювання органів травлення виникають на тлі інфекції або через неправильне годування хом’ячка. Для очищення шлунково-кишкового тракту звірка, дайте йому одну столову ложку вазелінового або касторової олії. З лікарських препаратів можна застосовувати левоміцетин, біоміцин, синтоміцин або фталазол (по ‘/, таблетки 2 рази на день). Замість пиття при проносі дайте тваринці неміцний чай або слабкий розчин марганцевокислого калію, а при запорах — рицинова або вазелінове масло.
- «Мокрий хвіст» — це дуже серйозне захворювання, часто призводить до смерті звірка. Воно має схожі симптоми з проносом, який може виникнути як реакція на введення нового корму, воду або стрес. Ознаки захворювання: втрата апетиту, водяниста діарея (пронос), дратівливість, ректальна кровотеча. Шерсть у хворого хом’яка виглядає скуйовдженою. Відразу ж звертайтеся за допомогою до ветеринара. У випадку, підтвердження діагнозу він призначить антибіотики. Якщо у хом’ячка пронос почався через те, що ви перегодували його зеленими овочами, для нормалізації стільця виключіть на час з його раціону фрукти, зелені овочі та інші соковиті продукти. Давайте хом’яку сіно, поїть теплим настоєм звіробою, ромашки або неміцним чаєм. Можна годувати хом’ячка відварним рисом без солі і масла.
- При виявленні у хом’ячка глистів, відразу зверніться до ветеринара, який призначить необхідні препарати. Глисти ведуть паразитарних спосіб життя в кишечнику звірків, поглинаючи поживні речовини, що призводить до виснаження організму.
- Збудником корости є коростяний кліщ, якого неозброєним оком побачити неможливо. Кліщі бувають трьох видів: кожееди, Накожнікі і зудни. Коросту розрізняють загальну, головну і вушну. Це захворювання заразно для людини, тому при підозрі на коросту прийміть термінових заходів. Хворого звіра ізолюйте від інших тварин. Його клітку продезінфіцірйте 4%-им гарячим розчином їдкого натру.
Обробіть уражені місця на шкірі хворого звірка 3%-ним раство ¬ ром препарату СК-9, сумішшю 1%-ного розчину хлорофосу з 1%-ним розчином препарату Д-33 або сірчаною маззю або. Обробку повторіть через 6-7 днів. - Облисіння дуже схоже на лишай, тому обов’язково проконсультуйтеся у ветеринара, оскільки неозброєним оком ці два захворювання відрізнити один від одного практично неможливо. Зазвичай у облисілою хом’ячка шкіра чиста і гладка, а у хворого позбавляємо поступово покривається лусками і ранками. Облисіння буває наслідком браку вітамінів або виникає в результаті перенесеного стресу. Якщо у звіра лишай, покажіть його ветеринару, який призначить спеціальні мазі для тварин. Зайвий раз не турбуйте свого вихованця, не переставляти його клітку на інше місце. В обох випадках давайте хом’яку вітаміни.
- Запалення легень і верхніх дихальних шляхів у хом’яків розвиваються при тривалому впливі протягів і в результаті переохолодження організму тварин. Тримайте хворого звірка в теплі, захистіть від протягів, годуєте повноцінною їжею. Лікування необхідно проводити під наглядом ветеринара сульфаніламідними препаратами.
- Чхання хом’ячка може бути симптомом алергії або пневмонії. При підозрі на першу припиніть давати звірку новий корм, якщо ви недавно його ввели. Тирса в підстилці замініть папером. Досить часто виникає у хом’яків запалення легень (пневмонія). Обов’язково покажіть хом’ячка ветеринара, щоб він призначив звірку антибіотики — по 0,3 г на 100 мл води тетрацикліну або по 5 мг на 100 г маси тіла левоміцетину.