літрами і кубічними дециметрами визначається об’єм. Вони застосовні в багатьох приладах обліку витрачання газу. У побуті ми часто користуємося поняттям літр. Розглянемо, як літри пов’язані з дециметрами і як перевести одну величину — в іншу.
Інструкція
- На практиці все виявляється просто. А саме: обидві величини — це одиниці об’єму. Обсяг — це, грубо кажучи місткість тіла або речовини. У Росії основна система вимірювань — метрична, в якій 1 літр = 1 дм ³ = 1000 см ³. Відповідно літр і дм ³ це рівні величини.
- Приклад. Скільки кубічних дециметрів міститься з трилітровій банці? Рішення: три кубічних дециметра відповідають трьом літрам. Відповідь: три кубічних дециметра.
- Кубічний дециметр — це одиниця міжнародної системи СІ, рівна одній тисячній кубічного метра, а літр — ні, при цьому дорівнює також однієї тисячної кубічного метра, в цьому і полягає основна різниця.
- Іноді літр помилково приймають за одиницю маси, що дорівнює кілограму. Це не вірно. Маса води, об’ємом в один літр, дуже близька до одного кілограму при нормальних умовах (а саме, 998.2 грама). А ось маса кисню, об’ємом в один літр, при нормальних умовах ніяк не може дорівнювати одному кілограму (а саме 1,29 г). Маса одного літра того чи іншого тіла або речовини залежить від щільності і розраховується за формулою: m = p * V, де m — маса, p — щільність, V — об’єм.
- Цікавий той факт, що 1964 році було встановлено співвідношення кубічного метра і літра. Якщо порівнювати сучасний літр з літром зразка 1901 року, то різниця становить 0,000028 літра.
- Отже, фінальна формула, яка діє на сьогоднішній день: 1л = 1 дм ³ = 0,001 м ³ = 1000 см ³.