Як може вийти двійня


 

Народження дитини — велике щастя в житті кожної сім’ї, а поява відразу двох — подвійна радість. Раніше двійні народжувалися з частотою 1 раз на 80-100 пологів, але останнім часом, у зв’язку з впровадженням репродуктивних технологій, це трапляється набагато частіше.


      У медицині розвиток в організмі жінки двох і більше плодів називається багатоплідної вагітністю, а діти, народжені в її результаті — близнюками. Природним чином багатоплідність може утворитися за такими сценаріями:
- В яєчниках жінки одночасно дозрівають дві яйцеклітини, які запліднюються сперматозоїдами, в результаті чого виходить два ембріона — двояйцеві близнюки;
- В яєчниках дозріває одна яйцеклітина з двома ядрами, і після запліднення утворюються два ембріона — однояйцеві близнюки;
- Запліднена яйцеклітина ділиться на 2 самостійні частини, в кожній з яких розвивається плід — також однояйцеві близнюки.

двояйцеві близнюки зустрічаються в три рази частіше однояйцевих. У кожного з них своя плацента, вони можуть бути різної статі і схожі не більше, ніж звичайні брати і сестри. Однояйцеві ж розвиваються в загальній плаценті, мають одну групу крові, як правило, однієї статі і схожі один на одного, як дві краплі води.

Зазвичай двійні народжуються в сім’ях, в яких є близнюки в різних поколіннях. Причому спадкову схильність потрібно враховувати не тільки по материнській, а й по батьківській лінії. Крім того, чим старше жінка, тим вище ймовірність багатоплідної вагітності, особливо, якщо пологи не перші.

Зачати близнюків можна також після закінчення прийому оральних контрацептивів: в організмі відбувається перебудова, в результаті чого може дозріти дві і більше яйцеклітини. У жінок, що проходять курс лікування від безпліддя із застосуванням гормональної стимуляції овуляції, двійні народжуються в 30-40% випадків.

Нарешті, основне зростання частоти народження близнюків пов’язаний з розвитком екстракорпорального (штучного) запліднення: пацієнтці призначають препарати, які стимулюють утворення кількох яйцеклітин (в деяких випадках до 20), витягують їх з яєчників пункцією, запліднюють, а потім переносять у матку 3 -4 ембріона, щоб підвищити ймовірність народження хоча б одну дитину. Дуже часто з них приживаються 2-3, що при вдалому збігу обставин гарантує сім’ї поява близнюків.