Новоспеченим керівникам відділів та підприємцям нерідко доводиться набирати співробітників у свій відділ чи бізнес. Не маючи досвіду, не завжди можна розібратися в тому, що з себе представляє той чи інший спеціаліст і наскільки він буде вам корисний. Розглянемо кілька правил, які зможуть істотно полегшити вам це завдання.
Інструкція
- Спочатку визначитеся, які саме співробітники вам потрібні, скільки їх вам потрібно і хто з них буде виконувати ті чи інші функції. Таким чином, ви визначите вимоги до майбутніх працівників. Після цього ви зможете переглядати резюме тільки тих людей, які вам дійсно знадобляться, не відбираючи в себе часу на резюме та співбесіди з невідповідними кандидатами. Підхід «подивимося на людину, а там вже вирішимо» не буде ефективним, оскільки забере багато часу. Якщо у вас украй мало часу на підбір співробітників, то можна доручити попередній відбір резюме вашим помічникам, ознайомивши їх з вимогами до них.
- Етапи підбору зазвичай наступні:
1. відбір резюме;
2. телефонне інтерв’ю (поговоривши з кандидатом по телефону, ви зможете в загальних рисах зрозуміти його рівень, домагання і, якщо такі вас влаштують, запросити його на співбесіду);
3. власне співбесіду;
4. тести на професійні знання (можна дати їх прямо на співбесіді);
5. фінальне співбесіду. - Призначати співбесіди краще так, щоб на них могли бути присутні і спеціалісти з інших відділів (ваші партнери по бізнесу). Таким чином, приймати рішення ви будете колегіально, і те, що може не помітити одна людина, помітить інший.
- Попросіть ваших співробітників скласти невеликі тести на професійні знання або зробіть це самі. Тим, кому в роботі потрібно іноземну мову, необхідно дати тест і на володіння іноземною мовою. Якщо ви самі нею володієте, ви можете влаштувати дискусію на цій мові на співбесіді замість такого тесту.
- Як правило, люди діляться на тих, хто краще працює на результат і на тих, хто краще працює на процес. Перше дуже важливо для менеджерів по продажах, юристів-судебников, менеджерів по роботі з клієнтами. Друге — для бухгалтерів, аналітиків. Постарайтеся побачити під час співбесіди, як даному кандидату легше працювати. Це може бути не вирішальним, але дуже важливим критерієм при відборі.
- Намагайтеся набирати співробітників приблизно однієї вікової категорії на аналогічні посади, не дозволяйте, щоб більш старший за віком підпорядковувався занадто молодому керівникові. Такі неважливі на перший погляд речі дуже впливають на клімат у колективі.
- Звертайте увагу не тільки на професіоналізм, а й на те, наскільки вам було б приємно працювати з даними співробітником. Навіть якщо співробітник дуже компетентний, але вселяє вам недовіру, неприємний, відмовляйте йому, оскільки інакше вам буде складно з ним працювати. Однак це має значення тільки в тому випадку, якщо неприязнь дійсно сильна, інакше можна відмовити корисного компанії людині.