Вивих — досить серйозна травма, при якій відбувається зміщення кісток, і вони виходять із суглобів, при цьому розтягуються зв’язки та м’язи. Будь-який рух потерпілому дається з болем і працею. Якщо така неприємність сталася з людиною у вашій присутності, ви можете надати йому першу допомогу, навіть не володіючи медичною освітою, але знаючи конкретні способи.
Інструкція
- Майте на увазі, що не потрібно вправляти вивих власноруч — цього якраз ні в якому разі робити не можна, адже своїми невмілими діями ви можете завдати ще більшої шкоди людині. Ваше завдання — полегшити біль і скоріше допомогти потерпілому дістатися до найближчого лікувального закладу, де йому нададуть кваліфіковану допомогу. Ще не розвинувся набряк — у найближчі два або три години — вивих зможуть легко вправити, але пізніше це робити набагато складніше. Якщо є така можливість, викличте швидку допомогу.
- Якщо це необхідно (пошкоджений кровоносну судину), постарайтеся зупинити кровотечу.
- При вивиху постраждала людина практично завжди відчуває біль — дайте йому якесь знеболюючий засіб.
- Хворий повинен намагатися тримати пошкоджену частину тіла в нерухомому стані. Якщо травмовані суглоби ніг, спробуйте укласти його в горизонтальному положенні.
- До місця пошкодження прикладіть холод. Це може бути пакет з льодом, грілка з холодною водою, який-небудь заморожений продукт з морозильної камери або хоча б змочений в холодній воді рушник. Прикладайте з перервами хвилин на 20-30 через кожні два або три години.
- Якщо пошкоджена кисть руки і пальці, прибинтуйте її до широкої шині, вклавши в долоню людини грудку вати або бинта. Потім підвісьте руку до шиї за допомогою бинта або косинки.
- При травмі суглобів руки можна прибинтувати руку до тулуба. Ушкоджений суглоб слід зафіксувати шиною вище і нижче місця пошкодження.
- Якщо стався вивих стегнової кістки, накладіть дві шини — одну зовнішню від пахви до п’яти, і іншу внутрішню — від промежини до п’яти потерпілого (кінцівку краще не піднімати).
- При вивиху кісток гомілки зафіксуйте гомілковостопний і колінний суглоби: накладіть шину або прибинтуйте постраждалу ногу до здорової.
- Якщо вивихнута ключиця, покладіть в пахвову западину з боку травми шматочок вати і прибинтуйте руку, зігнуту під прямим кутом, до тулуба.
- У разі необхідності виведіть постраждалого зі стану шоку: заспокойте, тепло укрийте, дайте гарячого чаю або кави. Пам’ятайте, що при вивиху можна застосовувати зігрівальні компреси.