Працівник порушив трудову чи технологічну дисципліну. Є всі підстави для того, щоб оголосити йому догану. Однак, неточне виконання вимог при оформленні наказу «Про накладення дисциплінарного стягнення» може призвести до того, що він буде скасований правовим інспектором. А винний працівник буде відчувати свою безкарність. Необхідно строго дотримуватися інструкції, щоб наказ був визнаний законним і об’єктивним.
Інструкція
- По-перше, про допущене порушення повинна бути складена доповідна записка. У ній необхідно викласти, що саме порушив працівник. Бажано також, у доповідній послатися на ті пункти інструкцій чи інших документів, які порушив працівник.
Наприклад, працівник допустив запізнення на роботу, з його вини допущений простій обладнання. Про це має бути викладено в доповідній записці з посиланням на порушення Правил внутрішнього трудового розпорядку.
Якщо працівник не виконав роботу, проговорили більшу частину робочого дня з приятелем, потрібно послатися на невиконання конкретних пунктів посадової інструкції. - За фактом допущеного порушення з працівника необхідно витребувати письмове пояснення. На написання пояснювальної записки дається 2 дні.
Якщо після закінчення зазначеного терміну пояснення не буде надано, складається акт «про відмову від дачі пояснення». Акт підписується не менш як трьома працівниками в присутності порушника. - На підставі поданих документів керівником організації приймається рішення про накладення дисциплінарного стягнення у вигляді догани. Воно повинно бути об’єктивним і відповідати тяжкості порушення.
Дане рішення оформляється у вигляді наказу довільної форми. У ньому необхідно докладно викласти суть проступку з посиланнями на інструкції і правила, наслідки порушення для організації.
Накази про накладення дисциплінарних стягнень рекомендується зберігати окремо від інших, але не заборонено і в загальній папці наказів по підприємству. - Винний працівник повинен бути ознайомлений з наказом протягом 3-х днів з дня його реєстрації. У разі відмови від ознайомлення також складається акт.
- У тому випадку, коли працівник є членом ПК, можливо, буде потрібна згода профспілкового органу на оголошення йому догани. Дана вимога виключено з Трудового кодексу, але цілком може бути прописано в Колективному договорі або Правилах внутрішнього трудового розпорядку.
у місячний термін не включається. - Період, протягом якого може бути прийняте рішення про покарання працівника, становить 1 місяць. Цей термін продовжує хвороба працівника, відпустка і час очікування відповіді профспілкового комітету. Після закінчення 6 місяців працівник покараний бути не може (більш детально — ст.193 ТК РФ).
Корисні поради
1. Не треба плутати дисциплінарне стягнення (тільки одне покарання за 1 проступок) і позбавлення премії. Премії працівник позбавляється внаслідок того, що йому оголошено догану. Це, як правило, прописано в Положенні про оплату праці працівників, кол договорі і пр.
2. Якщо наказ виданий пізніше, ніж через місяць після того, як стало відомо про провину, він повинен бути скасований.