Часто педагоги і батьки не можуть у написанні характеристики на дитину, не знають з чого почати, про що можна написати докладно, а що краще не згадувати. Незалежно від місця, куди потрібно характеристика, вона має чітку структуру, на яку слід спиратися.
Вам знадобиться
Чистий аркуш паперу, ручка, тому що характеристики пишуть від руки або друкують, але підписують завжди особисто.
Інструкція
- Спочатку характеристики описуються статистичні дані на підлітка: прізвище, ім’я, по батькові, дата народження, місце проживання.
- Важливо описати умови проживання:
- Житлово-побутові умови (будинок, квартира, наявність окремої кімнати, двору для прогулянки)
- Культурно-побутові умови (наявність в будинку книг, спортивного інвентарю, музичних інструментів, тварин, рослин, кімнати-майстерні для занять за інтересами).
-Культурно-гігієнічні умови будинку та двору. - Фізичний розвиток і стан підлітка. Здоров’я: вказати, якщо є хронічні захворювання. Відношення до спорту, загартовування, до здорового способу життя.
- Ставлення сім’ї до навчання підлітка. Можна описати методи контролю за результатом і процесом навчання, методи заохочення за гарне навчання, ступінь залученості кожного члена сім’ї, їх допомогу в процесі навчання підлітка. А також можна описати ставлення батьків до позанавчальної діяльності дитини: зацікавлене, заохочувальну, байдуже і т.д.
- Улюблені заняття підлітка: спілкування, праця, навчання, читання, перегляд телепередач, комп’ютер, заняття музикою, мистецтвом, захоплення технікою, доглядом за тваринами, рослинами, спортом або щось інше. Ставлення до молодіжних субкультур.
- Як підліток самостверджується в колективі: за рахунок гарного навчання, громадської роботи, своїх захоплень, дружби, веселого характеру або, навпаки, за рахунок сили, погроз або підкупу однолітків.
- Чи є друзі у підлітка. Чи знають дорослі друзів своєї дитини і як до них ставляться.
- Чи шкідливі звички у підлітка і як він з ними бореться. Хто йому в цьому допомагає.
- Ставлення до праці в школі і вдома: чи допомагає батькам вдома (або на дачі), чи бере участь у шкільних трудових заходах. Заохочується чи в сім’ї заробляння грошей підлітком. Ставлення до грошей, речей.
- Закінчити характеристику можна перерахуванням яскраво виражених особистісних проявів підлітка: хобі, захоплення, риси характеру, відносини — все, що, на вашу думку, становить портрет його особистості.
Зверніть увагу
Характеристика у своєму повному викладі повинна представляти соціально-психологічний портрет особистості підлітка. Найголовніше, що є стрижнем особистості, може бути зазначено в самому початку характеристики, і всі інші розділи тільки будуть пояснювати або доповнювати вже викладене на початку.
Корисні поради
Залежно від того, хто пише характеристику, куди вона буде представлена, деякі розділи можуть бути не описані, а деякі розгорнуті більше, ніж запропоновано.
Розділи можна міняти місцями, якщо це буде відповідати вашій логіці викладу.