Характеристика на психолога — службовий документ, необхідний відповідного фахівця при влаштуванні на роботу або для пошуку клієнтів. Від даної офіційного паперу залежить багато чого — кар’єра і професійне життя людини. Як написати характеристику на психолога?
Інструкція
- Документ пишіть від третьої особи у довільній формі («співробітник виконує», «співробітник залучений» і так далі), виділяючи смислові блоки. Як правило, характеристику фахівця пише безпосередній керівник, який добре знає свого працівника, або директор.
- Спочатку напишіть загальні анкетні дані, до яких відносяться прізвище, ім’я та по батькові, рік народження, посада, дата працевлаштування, професійні регалії. Слід зазначити освіту, інформувати про кар’єрний ріст, робітників і соціально-особистісних заслуги.
- Оцініть майстерність психолога, його ділові якості. Значення має професійна компетентність, грамотність підходу, досвід, наявність ерудиції, відгуки клієнтів. Великим плюсом є самоосвіта, підвищення кваліфікації і зацікавленість в передових технологіях і розробках.
Якщо ви пишете характеристику керівникові, то цінними будуть якості, властиві управлінцю: вміння організовувати, контролювати підлеглих, встановлювати ділові зв’язки, планувати, аналізувати.
Оцініть працездатність психолога, рівень можливих навантажень, активність, вміння вирішувати складні ситуації. - Напишіть про особисті якості фахівця і дотримання ним етичних і моральних норм. Це важлива частина в характеристиці психолога, адже працює він, перш за все, з людьми. Доброзичливість, емпатія, комунікабельність, емоційна стійкість і чуйність, рівень загальної культури повинні бути згадані в характеристиці.
- Намагайтеся писати характеристику не упереджено, без пристрасті. Вимкніть на час особисті симпатії і антипатії, інакше документ не буде об’єктивним.
Відомості повинні бути короткими і точними, уникайте двозначностей, напівтонів, негативних і недомовлених фраз. Постарайтеся виключити з листа такі слова: ніколи, дещо, проблема і помилки, завжди, по правді кажучи, ненависть, паніка.
Важливо правильно підбирати вислови, складаючи характеристику, так як самі фрази і пропозиції можуть вплинути на позитивне сприйняття або зробити негативний ефект.