Розвиток сучасної педагогіки неможливо без створення нових методик. Поява нових навчальних дисциплін та їх викладання вимагає нових методичних розробок. Методична розробка являє собою посібник для викладача, в якому відображені цілі, засоби, методи і форми викладання тієї чи іншої дисципліни. У методичній розробці обов’язково повинен бути елемент новизни, інакше вона нікому не буде потрібна. Методичною розробкою може бути як конспект окремого уроку, так і методика викладання курсу в цілому.
Вам знадобиться
- Досвід роботи з теми;
- Конспекти проведених занять;
- Результати педагогічних експериментів.
Інструкція
- Виберіть тему. У досвідчених педагогів, які давно працюють за їх цікавить тематиці, з цим проблем не виникає. Починаючому вчителю чи вихователю необхідно ретельно підійти до цього питання: тема повинна бути затребуваною, актуальною для суспільства і цікавою іншим педагогам.
- Визначте мета роботи з даної теми. В кінцевому підсумку вона й стане метою даної методичної розробки. Мета багато в чому залежить від того, що саме ви пишете. Для конспекту окремого уроку буде досить невеликий мети, якої можна досягти в ході одного заняття — наприклад, актуалізація знань з певної теми, формування одного або декількох навичок. Для більших розробок потрібні більші цілі.
- Якщо ви тільки починаєте працювати по об’ємної теми, проведіть початковий експеримент чи діагностику. З’ясуйте, якою мірою учні мають якості, які ви б хотіли у них сформувати. Сформулюйте положення щодо того, що потрібно зробити, щоб ці необхідні якості досягли високого рівня розвитку у всієї групи учнів. Виходячи з цих даних, визначте напрямок роботи.
- Вивчіть літературу по даній темі. Випишіть, з чим ви не згодні і що хотіли б взяти для своєї роботи. Складіть план роботи та починайте збирати матеріал. Після того, як ви проведете потрібну кількість уроків на тему, організуйте діагностику або результуючий експеримент і подивіться, наскільки ефективна запропонована вами методика.
- Після того, як матеріал зібраний, приступайте до оформлення методичної розробки. Деякі розділи можна почати писати заздалегідь. Наприклад, анотацію, де необхідно вказати проблематику і призначення даної роботи.
- Напишіть введення. У цій частині необхідно вказати, чому ви вибрали саме цю тему, наскільки вона важлива, що зробили в цьому напрямку ваші попередники, і який розвиток їх методи отримали у вашій роботі. Можна дати короткий огляд наявної літератури. Вступ — досить коротка частина, воно займає не більше 2-3 сторінок.
- Основна частина найбільш об’ємний, і її необхідно розділити на декілька більш дрібних розділів. Спочатку необхідно вказати, наскільки важлива запропонована вами тема, скільки часу ви відводите на її вивчення, які знання даєте учням і які вміння та навички у них формуєте. Вкажіть зв’язок даного уроку чи розділу програми з іншими частинами курсу, з іншими навчальними дисциплінами. Запропонуйте читачам методи і форми навчання, якими ви користувалися у своїй роботі. Тут же можна розповісти про результати діагностики або початкового і результуючого експериментів.
- У висновку зробіть висновки, поясніть, чому краще користуватися запропонованими вами методами. Окремим розділом вкажіть список використаної літератури. Складіть програми. У додатках можете привести малюнки та ескізи наочного матеріалу, таблиці, графіки. Можна наочно оформити результати експериментів і вказати їх у додатках. Кількість додатків зазвичай не обмежується, чим їх більше — тим зручніше буде вашим послідовникам користуватися вашою методикою.
Зверніть увагу
• Обсяг методичної розробки може бути різним. Якщо мова йде про одному уроці, то об’єм зазвичай становить близько 10 сторінок А4. Для більшої роботи зазвичай потрібно 24-25 сторінок.