Психологічна характеристика дозволяє визначити риси характеру, мотиви поведінки, психологічні особливості дітей і багато іншого. Як же написати характеристику на дитину?
Інструкція
- Складіть список основних психологічних особливостей дитини. Напишіть, яке його звичайне настрій, чи змінюється воно і з яких причин. Чи відрізняється дитина мобільністю, комунікабельністю, чи відчуває себе однаково вільно в суспільстві однолітків і дорослих? Характеризується чи його поведінка врівноваженістю, стриманістю, ввічливий він у спілкуванні, чи здатний вирішувати проблеми на словах, не втягуючись у скандали і бійки.
- Опишіть навчальну діяльність дитини. Вкажіть термін навчання в школі, рівень знань, їх системність і міцність. Накресліть лінію успішності, з’ясуйте, в чому можуть полягати причини її нерівномірності.
- Напишіть, чи усвідомлює школяр свої обов’язки, має інтерес до навчання (до яких саме предметів), як оцінюють його навчальну діяльність педагоги, яка самооцінка дитини, в чому полягає його мотивація. Вкажіть особливості процесів пам’яті, мислення, сприйняття, мовлення дитини, ступінь сформованості вміння вчитися, будувати свою роботу, контролювати себе. Розкрийте деталі про трудову діяльність дитини. Бере участь він у різних видах суспільно корисних заходів, чи відрізняється працьовитістю, наскільки швидко змінюються його інтереси.
- Приступите до написання загальної характеристики. Тут потрібно вказати, яка дисциплінованість дитини, його реакція на зауваження дорослих, емоційна вразливість, яке місце в класному колективі він займає (формальне чи неформальне лідерство, позиція «підлеглого» тощо), ініціативність, співпраця у груповій роботі.
- Напишіть рекомендації для вчителів, які надалі будуть працювати з дитиною. Поясніть, на що потрібно звернути увагу в першу чергу, які методики виховання та навчання підходять для нього.