Написання дослідних проектів у школі — найважливіший етап у формуванні в школяра навичок самостійної роботи з інформацією. Саме в шкільному проекті школяр може відобразити структуру і суть виконаної ним роботи. Призові місця на конференціях, що вимагають надання шкільних проектів, дають різні бонуси при вступі до вузу.
Інструкція
- Питання
Перш ніж приступати до написання шкільного проекту, задайте собі питання, відповідь на який ви хочете знайти в міру вашого дослідження. До основного питання сформулюйте кілька уточнюючих. Пам’ятайте, що в грамотно поставленому питанні міститься вже половина відповіді.
- План проекту
Складіть для себе план проекту. Позначте хоча б у загальних рисах, що вам буде потрібно для дослідження, як це знайти і як повинен виглядати результат.
- Матеріал
Зберіть матеріал, за яким ви будете проводити дослідження. Це можуть бути книги, статті з наукових журналів і ін Врахуйте, що з цього матеріалу ви потім будете складати бібліографію, тому відразу записуйте, яку інформацію і з яких джерел ви берете.
- Введення
У будь-якого хорошого проекту має бути вступ, вступна частина. У вступі напишіть, яку проблему ви пропонуєте розглянути, і чому вона актуальна. Коротко обговоріть і передумови проблеми — те, які обставини викликали її появу.
- Чернетка
Спробуйте написати спочатку чернетку вашого шкільного проекту. На початкових етапах можна не думати про логічну структуру всього проекту в цілому, але кожне висловлене вами твердження має бути аргументовано.
- Об’єднання і деталізація
Тепер спробуйте вибудувати створений вами матеріал (поки ще «сирий») в єдину чітку структуру. Складіть більш докладний план проекту. Опорні пункти винесіть у зміст.
- Висновок
У висновку розкажіть про те, яких результатів ви досягли, проводячи дослідження. Сформулюйте основні висновки. Коротко резюмуйте, яким чином проект допомагає вирішити заявлену на самому початку проблему.
- Бібліографія
У бібліографії вкажіть джерела, якими ви користувалися при написанні шкільного проекту. Для книг вказуйте назву, автора, видавництво, рік випуску. Зараз можна розміщувати в бібліографії та посилання на інтернет-ресурси.
- Тайм-аут
Відкладіть проект на деякий час. Це може бути день, два чи навіть тиждень — залежить від того, скільки часу у вас в наявності. Дозвольте собі відпочити від свого проекту. Потім повертайтеся до нього знову. Уважно перечитайте проект. Можливо, щось вам захочеться з нього прибрати, а про щось розповісти детальніше. Виправте помилки і неточності. Потім віддавайте проект на перевірку вашому вчителеві (куратору, науковому керівнику).