Навички читання даються дітворі по-різному. Одна дитина легко навчиться швидко читати, а інший буде довго, важко читати по складах. Це, зрозуміло, негативно впливає на його навчання в школі. Але й такої дитини можна порівняно швидко навчити швидкого читання.
Інструкція
- Запам’ятайте: у жодному разі не можна сварити дитину, порівнювати його з іншими дітьми, мовляв, Ваня або Таня вже вільно читають, а ти застряг на місці, в кого тільки таким тугодумом вродив! В результаті дитина сам повірить в свою неповноцінність. Чи буде він після цього охоче вчитися — питання суто риторичне.
- Не змушуйте його читати мало не з ранку до ночі, і вже тим більше не карайте! Цим ви тільки доб’єтеся, що саме слово «читання» буде викликати у малюка асоціацію з чимось жахливим, огидним. А ви ж не хочете цього, вірно? У вас інша мета.
- Набагато краще буде, якщо ви вміло, тактовно і ненав’язливо допоможете своїй дитині опанувати швидким читанням. Самий простий і ефективний спосіб — читати разом з ним. Виберіть цікавий, цікавий (для дитини, зрозуміло, а не для вас) текст, роздрукуйте його в двох примірниках. І почніть разом, одночасно читати вголос. Повторюйте цю вправу щодня.
- Спочатку підлаштовуватися під швидкість читання дитини, потім поступово починайте читати все швидше і швидше. У більшості випадків малюк також почне читати швидше. Тут головне правило: не форсувати навчання. Все має відбуватися природно, як би само собою.
- Внесіть в навчання елементи гри і стимулювання. Наприклад, напишіть на смужках паперу різні слова, пов’язані з самим різним сферам життя і діяльності. Завдання дитини — якомога швидше зібрати в одну корзину все слова, пов’язані з школі. Наприклад, такі, як «вчителька», «клас», «указка», «зошит» і т.д. Поясніть йому, що якщо він знайде всі ці слова швидше, ніж за хвилину, отримає приз. Повторюйте такі вправи до тих пір, поки дитина не вкладеться в призначений час. Нічого непедагогічно в цьому методі немає, а користь він принесе більшу.
- Під час прогулянок звертайте увагу дитини на вивіски магазинів, установ, просите їх прочитати вголос. Якщо ви підете з малюком в зоопарк — прослідкуйте, яка тварина викликало у нього особливий інтерес, і попросіть прочитати, що написано про цю тварину на табличці у клітини, вольєра. Допитливий дитина напевно охоче відгукнеться на ваше прохання. Пам’ятайте: ваша головна задача — пробудити в малюку інтерес до читання, щоб він не ставився до нього, як до нудного, докучливої заняття, а сам зрозумів, що читати дуже корисно і цікаво!