Людина, що вміє непогано співати і підігравати собі на якомусь музичному інструменті, — бажаний гість у будь-якій компанії. При цьому зовсім не факт, що випускник музичної школи, навчившись грати по нотах класичну музику, зможе проаккомпаніровать популярну пісню. Мистецтво акомпанементу необхідно освоювати окремо.
Вам знадобиться
— гітара;
- Визначник акордів;
- Ціфровкі і табулатури;
- Каподастра;
- Метроном;
- Плеєр;
- Записи пісень.
Інструкція
- Почніть з прослуховування запису і визначення розміру. Музичних розмірів досить багато, але вам в першу чергу потрібно визначити кількість сильних і слабких часток в кожному такті. Дуже корисними можуть виявитися елементарні навички диригування. При дводольному розмірі права рука на сильну частку йде зліва направо і трохи вниз, на слабку — назад. На три частки рука описує трикутник, при цьому на сильну завжди йде вниз і трохи вліво. Якщо часткою чотири, виходить прямий кут. Рука спочатку йде вертикально вниз, потім горизонтально вправо, потім за два прийоми повертається.
- Вивчіть латинські позначення звуків і акордів. Кирилиця в ціфровках і табулатури застосовується вкрай рідко, майже виключно в старих виданнях. Пам’ятайте про те, що в західній та російській музичній літературі один з звуків позначається по-різному. Латинська В в західній ціфровке — це сі, а в російській традиції — сі-бемоль. Чисте сі позначається в цьому випадку буквою H. Зараз багато російських музиканти переходять до західної традиції, тому у випадках, коли в ціфровке зустрічається цей символ, потрібно бути дуже уважним.
- На початковому етапі зручніше вчитися акомпанувати по ціфровкам і табулатурам. Краще мати і те, і інше. За ціфровке ви можете визначити, в якому місці один акорд змінюється іншим, за табулатурі зможете правильно розставити пальці. Навчіться впевнено брати все акорди, зазначені в ціфровке. На цьому етапі можна не співати. Вам важливо освоїти правильне положення пальців і швидку їх перестановку.
- Подумайте, як буде рухатися ваша права рука. Спочатку зручніше грати перебором, потім можна почати освоювати різні види бою. При простому переборі великий палець зачіпає на сильну частку одну з басових струн, а решта грають висхідний або спадний арпеджіо. Можливий і акорд на тонких або середніх струнах. Бас на сильну частку і в цьому випадку береться великим пальцем. Вирішіть, який варіант більше підходить для конкретного музичного твору. Вправляйтеся до тих пір, поки перестанете думати про правій руці.
- Спробуйте зіграти наскільки тактів в потрібному ритмі. Використовуйте метроном. Він може бути як звичайним, так і вбудованим в яку-небудь гітарну програму, і навіть працювати в режимі он-лайн.
- Пропойте мелодію без акомпанементу, уявивши собі, в якому становищі перебувають руки на гітарі і коли міняється положення пальців. Проаккомпаніруйте себе. Грайте в повільному темпі. Якщо у вас з ходу не вийшло поміняти акорд — не зупиняйтеся. Після закінчення вправи поверніться до важких місцях і розучите переходи. Повторюйте вправу, поступово збільшуючи темп.
- На гітарі кожен акорд можна взяти кількома способами. Крім того, існують звернення тризвуків, тобто основний звук переноситься вгору. В ціфровках це вказується не завжди. Навчіться брати основні акорди в різних позиціях.
- Не виключено, що сподобалося вам музичний твір виявиться для вас незручним. Наприклад, деякі фрагменти звучать настільки високо, що вам їх не заспівати. Навчіться транспонувати. Виберіть зручну тональність. Всі акорди в акомпанементі звучать в певній послідовності. В іншій тональності кожному з них буде відповідати певний акорд. Послідовності акордів є в деяких гітарних програмах — наприклад, в Guitar Pro.
- При незручній теситурі є й інший вихід — скористатися каподастра. Це затиск, який ставиться на гриф. Він може виявитися надзвичайно корисним, поки ви не навчитеся грати в різних тональностях. Гриф затискається на потрібному ладу, а акорди беруться в найпростішій позиції.