Як навчитися вчитися

Як навчитися вчитися

Постійні невдачі можуть погасити інтерес до навчання навіть у тих дітей, які з бажанням раніше ходили в школу. Вчитися треба вміти, і справа навіть не в тому, чи може дитина швидко читати і наскільки красиво він пише палички. Набагато важливіше психологічна і фізична готовність до навчання.

Інструкція

  1. Розберіться в причинах шкільних невдач. Це може бути втома, невміння утримувати увагу на одному і тому ж, нерозуміння завдань, надмірна збудливість і багато іншого. Можна порадитися зі шкільним психологом. Підліток, який хоче навчитися засвоювати знання, може спробувати спочатку розібратися в ситуації самостійно.
  2. Учіть дитину концентрувати увагу. Робіть це у вільний від шкільних занять час. Для цього можна використовувати самі різні ігри, в яких вимагається неухильне дотримання правил. Можна грати в настільні ігри — всілякі лото, де потрібно уважно стежити, який предмет назвав ведучий і чи є він у тебе на картці. Дуже підійдуть пазли та інші розрізні картинки. Уваги вимагають також деякі рухливі ігри, на зразок «літає — не літає». З ігор, які можна проводити з підгрупою дітей, цілком підійдуть «Зіпсований телефон», «Придумай продовження». Підліток такі ігри може придумати для себе самостійно і навіть залучити до них молодшого братика. Користь буде обом.
  3. Навчіть дитину зосереджуватися на заняттях. Звичайно, домашні завдання необхідно робити в спокійній обстановці. Навколо не повинно бути предметів, які б відволікали дитини, особливо в перший час. Але поступово привчайте його до того, що його не повинна відволікати від занять залетіла у вікно метелик або те, що сусіди якраз в цей час включили телевізор. Молодшого школяра необхідно спеціально цього вчити. Підліткові буде простіше, якщо він зрозуміє, що вчитися цікавіше, ніж прислухатися до того, що робиться у сусідів.
  4. Проконтролюйте, наскільки добре дитина розуміє завдання вчителя. Щоразу після школи питайте, ніж діти сьогодні займалися, що дізналися нового і що задали додому. Якщо дитині важко, поговоріть з вчителем або зателефонуйте кому-небудь з однокласників. Запитайте, чи пояснив учитель, як потрібно виконати ту чи іншу вправу.

    Якщо дитина все ж таки виконав завдання неправильно, запропонуйте йому подумати, чому це сталося, що він зробив не так і як потрібно, щоб вийшло правильно. Порадьте дитині спочатку обдумувати завдання, а потім вже починати його виконувати. Це збереже багато сил і часу. Цьому можна навчитися в будь-якому віці, але чим раніше — тим краще.
  5. Навчіться самі й привчайте дитину доводити до кінця розпочату справу, навіть якщо воно в якийсь момент перестає подобатися. Цікаві заняття можуть бути непростими, але треба подолати перешкоду, і далі робота піде значно легше.
  6. Допоможіть дитині скласти алгоритм виконання завдань. Перед цим алгоритм необхідно як слід продумати самому. Вчіться аналізувати, які предмети зручніше зробити спочатку, які потім. Зазвичай найскладніше завдання зручніше буває виконувати в середині, але бувають і винятки. Все залежить від індивідуальних особливостей.
  7. Учіть дитину отримувати задоволення від навчальних занять. Кожен день людина впізнає в школі або з підручників щось нове і цікаве. Радійте разом з ним нових знань і вмінь. Розповідайте дитині про те нове, що сьогодні дізналися ви самі.

Зверніть увагу

Пропонуйте дитині самій подумати, як можна виконати те чи інше завдання. Те ж саме має сенс робити і дорослим.

Корисні поради

Сором’язливому людині необхідно зрозуміти, що ніхто над ним сміятися не буде, якщо він як слід підготує завдання. Дитині потрібно це пояснити, а дорослий повинен це зрозуміти сам і подолати свою невпевненість. Постежте, щоб дійсно не було насмішок.