Лапти — старовинна взуття, яке носили в Росії та інших країнах з середини XIV століття. Постоли були дуже популярні, оскільки матеріал для них можна знайти в будь-якому не займане цивілізацією куточку — це могла бути липа, берест, лоза, мотузка і т.д. Навіть сьогодні вам може стати в нагоді вміння правильно одягнути постоли, наприклад, для створення потрібного сценічного образу.
Вам знадобиться
— постоли;
- Онучі;
- Шнурок або тасьма.
Інструкція
- Підготуйте онучі з льняного або вовняного полотна, довжина онучею може бути від 1,5 до 2,5 метрів (менше — просто не будуть триматися), ширина близько 10 см. Намотайте онучі навколо ноги, починаючи від пальців і закінчуючи трохи вище гомілки. Намагайтеся робити намотування досить щільно, інакше вони швидко сповзуть.
- Не допускайте, щоб край тканини стирчав: домагайтеся гладкого прилягання шляхом підкручування обмотки. Кінець онучі закріпіть, подоткнув за край останнього ряду намотування. Перевірте, всі пальці повинні бути щільно закриті. Якщо намотати онучі для вас занадто складно — просто надягніть на ноги високі гольфи або гетри.
- Візьміть постоли і визначте правий і лівий: спочатку постоли плетуться однаковими, але з часом набувають форму ноги. Підбирайте постоли в залежності від обставин, для холодної погоди необхідні личаки на пару розмірів більше (онучі при цьому потрібні більш теплі), для святкового виходу робили різнокольорові личаки, з візерунками і оригінальним плетінням.
- Закріпіть в говенніке (вушку) лаптя довгий шнурок (обору), завдовжки близько 1,5 метрів, надіньте постоли на ноги і почніть обмотку гомілки. Замість шнурка можна використовувати вузьку смужку тканини, такий спосіб зробить носіння личаків більш комфортним. Дуже ефектно виглядають волоки зі шкіри або шкірозамінника, але натуральніше — косичка з лика або візерункова тасьма.
- Мотайте волоки хрест-навхрест, назустріч один одному. При зустрічі не перетинайте їх, а захльостує один за одного і міняйте напрям на 180 ⁰. При такому способі намотування волоки будуть міцно зафіксовані і не спадуть з ноги. Кінчики зав’яжіть або закріпіть фігурним гачком.
Корисні поради
Для того щоб ходити в постолах в дощову погоду, селяни одягали на них зверху калоші, зроблені з дерева, а зробити підошву більш зносостійкого допомагали дерев’яні підметки, які кріпили за допомогою мотузок.