Масова частка — це процентний вміст компонента в суміші або елемента в речовині. Із завданнями на обчислення масової частки стикаються не лише школярі і студенти. Уміння обчислювати процентну концентрацію речовини знаходить цілком практичне застосування і в реальному житті — там, де потрібна складання розчинів — починаючи від будівництва і закінчуючи кулінарією.
Вам знадобиться
— таблиця Менделєєва;
- Формули для розрахунку масової частки.
Інструкція
- Розрахуйте масову частку за визначенням. Оскільки маса речовини складається з мас елементів, які його складають, то на частку якого становить елемента доводиться деяка частина маси речовини. Масова частка розчину дорівнює відношенню маси розчиненої речовини до маси всього розчину.
- Маса розчину дорівнює сумі мас розчинника (звичайно води) і речовини. Масова частка суміші дорівнює відношенню маси речовини до маси суміші, що містить речовину. Отриманий результат помножте на 100%.
- Знайдіть масову частку виходу за допомогою формули ω = mд / mп, де mп і mд — величина передбачуваного і дійсного отриманого виходу речовини (маси) відповідно. Обчислюйте передбачувану масу з рівняння реакції, користуючись формулою m = nM, де n — хімічне кількість речовини, M — молярна маса речовини (сума атомних мас усіх елементів, що входять в речовину), або формулою m = Vρ, де V-об’єм речовини, ρ — його щільність. Кількість речовини в свою чергу при необхідності замініть на формулу n = V / Vm або також знаходите з рівняння реакції.
- Масову частку елемента складної речовини обчисліть за допомогою таблиці Менделєєва. Складіть атомні маси всіх елементів, що входять в речовину, при необхідності домножити на індекси. Ви отримаєте молярну масу речовини. Знайдіть молярну масу елемента з таблиці Менделєєва. Розрахуйте масову частку, розділивши молярну масу елемента на молярну масу речовини. Помножте на 100%.
Корисні поради
Звертайте увагу на фізичний процес, який має місце бути. При упарюванні не розраховуйте масову частку, оскільки розчину (води або іншої будь-якої рідини) немає. Не забувайте, що при концентруванні, інакше званому частковим упариванием, масова частка речовини збільшується. Якщо ви розбавляєте концентрований розчин, масова частка зменшується.