Як оцінити вартість бізнесу

Як оцінити вартість бізнесу

У багатьох випадках потрібно оцінити реальну вартість того чи іншого бізнесу. У сучасних умовах оборот не завжди відображає реальні доходи власника, оскільки може не враховувати витрат. З цієї причини головним фактором, що впливає на вартість бізнесу, є дохід, який приносить бізнес.

Інструкція

  1. Для якісної оцінки бізнесу, перш за все, оцініть підприємницький дохід, тобто ту суму, яку щомісяця заробляє власник підприємства після виплат податків та заробітної плати співробітникам підприємства. Крім прибутку підприємства підприємницький дохід може включати також зарплату власника, яку він отримує в якості генерального директора підприємства, а також зарплати інших членів сім’ї, які працюють на фірму.
  2. З’ясуйте, чи працює підприємство на своїх або на орендованих площах. Якщо бізнес працює на орендованих площах, російські інвестори вважають прийнятним, якщо ціна бізнесу дорівнює підприємницькому доходу за 7-18 місяців. Іноді інвестори, з деяких причин зацікавлені в придбанні конкретного бізнесу, готові платити за підприємство суму, рівну доходу за 24-30 місяців.

    Вимоги до прибутковості для компаній, які продаються разом з розташованої у власності нерухомістю, як правило, не так високі. Нормальною вважається ціна, рівна сумарного прибутку за термін від двох до п’яти років.
  3. Застосуйте при оцінці вартості бізнесу ще один критерій — кількісне співвідношення потенційних покупців і запропонованих до продажу компаній. Протягом останніх років найбільшим попитом користуються підприємства сфери послуг, громадського харчування та бізнесу у сфері продовольства.
  4. Оцініть, наскільки високотехнологічним є підприємство. Відносно дорого продаються компанії, управління якими не вимагає спеціалізованої підготовки. Так, багато інвесторів розцінюють автомийки як підприємства, розвиток яких не вимагає оригінальних і витратних маркетингових стратегій, тому покупець готовий платити за таке підприємство більше 30 розмірів місячних прибутків.
  5. Прорахуйте можливі ризики. Для деяких покупців відсутність ризику або «темних» сторін в угоді виправдовує більш високу ціну. Велику вартість буде мати підприємство з повністю прозорим бухгалтерським обліком, нехай навіть і з не дуже високими доходами.
  6. Оцініть активи компанії. При наявності високотехнологічного і дорогого устаткування, а також нерухомості до вартості грошового потоку додається ліквідаційна вартість таких об’єктів.
  7. При оцінці бізнесу візьміть до уваги стабільну клієнтську базу і навчений персонал компанії. Іноді має значення також ділова репутація фірми.