Купуючи ювелірні вироби з діамантами або діаманти без оправи, дуже багато хто стикається з проблемою адекватної оцінки дорогоцінних каменів. Без спеціальної підготовки складно розібратися в термінах і позначеннях, які наводить продавець для опису характеристик діаманта. Тому дуже важливо перед покупкою запастися хоча б мінімальними знаннями про стандарти якості діамантів. Це допоможе вам грамотно розпорядитися своїми грошима.
Інструкція
- Неоправлені діаманти в роздрібному продажі завжди забезпечуються сертифікатом відповідності, виданим акредитованим центром. До всіх ювелірним виробам з діамантами виробник також докладає документ, що містить інформацію про основні характеристики дорогоцінних каменів. Цим джерелам цілком можна довіряти, оскільки оцінка якості діамантів проводиться фахівцями із застосуванням найсучаснішого обладнання. Простому покупцеві досить розуміти, що означає той чи інший буквено-цифровий символ. Тоді ви легко навчитеся оцінювати діаманти самостійно.
- Характеристики алмазів і діамантів підпорядковуються «правилом 4С»: carat weight (вага в каратах); color (колір); clarity (чистота); cut (форма і якість ограновування). Як правило, на бирках ювелірних виробів з діамантами можна зустріти інформацію такого виду: 1 Бр Кр-57 0,08 2/3А. Це означає, що прикраса містить 1 діамант круглої форми з 57 гранями. Вага дорогоцінного каменю 0,08 карата. Цифра 2 означає характеристику кольору, а 3 — чистоти. Літерне позначення А відноситься до якості огранювання.
- Отже, приступаючи до вивчення характеристик діаманта, в першу чергу, звертайте увагу на його вагу в каратах. 1 карат (ct) дорівнює 200 мг або 0,2 м. Всі діаманти прийнято ділити на дрібні (до 0,29 ct), середні (0,30 — 0,99 ct), великі (понад 1 ct). Існує залежність між масою діаманта і його діаметром. Наприклад, камінь масою 0,50 ct при ідеальному дотриманні технічних умов на ограновані діаманти буде мати діаметр 5,2 мм. Відповідно, чим більше вага діаманта, тим більше його діаметр, а також вартість.
- Згідно вітчизняної шкалою оцінки кольору кожному діаманту присвоюється значення від 1 (безбарвні) до 9 (коричневі). Для огранованих алмазів вагою до 0,29 ct колірний діапазон характеризується шкалою від 1 до 7. Міжнародна система GIA (Геммологичеського інституту Америки) позначає градації кольору літерами від D до Z. Найбільшу цінність представляють безбарвні або з незначним відтінком діаманти, приблизно з 1 по 5 групи кольору (D, E, F, G, H в системі GIA). Найдешевші ограновані алмази з кольором 5-7 (до 0,29 ct) або 8-9 груп кольору (KZ по GIA).
- Чистота діаманта — ще один важливий показник, що істотно впливає на його ціну. Алмазам, як і будь-яким іншим мінералів, властиві природні дефекти. Визначаючи їх особливості, кількість, розмір і розташування, експерт присвоює кожному діаманту групу чистоти. У вітчизняній класифікації чистота діаманта позначається цифрами від 1 до 12. Причому 1 — чистий під лупою діамант; 9-12 — діаманти, що мають включення, помітні неозброєним оком. Для діамантів до 0,29 ct аналогічна шкала має діапазон від 1 до 9. За системою GIA діаманти з максимально високою групою чистоти позначаються буквами IF, далі йде градація виду VVS1, VVS2, VS1, VS2, SI1-SI3, I1-I3. Група чистоти I3 відповідає 11-12 групі в російській класифікації.
- Нарешті, вивчіть інформацію про форму та якість ограновування. Найпопулярнішою і дорогою є кругла форма діаманта Кр-57. Існує також безліч фантазійних форм: груша (Г-56), маркіз (М-55), овал (Ов-57), принцеса (П-65), багет (Б-33), трілліант (Т-55) та ін Діаманти фантазійних форм стильно й ефектно виглядають в ювелірних прикрасах.
- Якість огранювання в російській класифікації позначається літерами А, Б, В, Г, де А — найкраща якість, Г — незадовільна якість. Під якістю мається на увазі співвідношення ограновування лінійних розмірів і кутів нахилу граней, полірування і симетрія. Від усіх цих параметрів залежить блиск і гра світла в камені. В системі GIA найкращу якість діаманта позначається словом excellent, далі йдуть такі градації, як very good, good, найгірше якість позначається poor.
Корисні поради
У прейскурантах на діаманти існує безліч перехідних груп, що істотно відрізняються за ціною. Наприклад, різниця у вартості огранованих алмазів вагою 0,49 ct і вагою 0,50 ct може становити 200-300 доларів, тоді як поза перехідних груп на кожну 0,01 ct ціна зростає всього на 20-30 доларів. Те ж саме стосується діамантів масою 0,29 ct і 0,30 ct; 0,69 ct і 0,70 ct; 0,99 ct і 1,00 ct. Але візуально між такими каменями практично непомітно відмінностей. Тому, купуючи діамант, трохи не дотягує до перехідної групи, можна непогано заощадити.