Поступове збільшення ринкової вартості компанії, а також збільшення числа угод купівлі-продажу бізнесу веде до потреби в більш ефективному управлінні активами. У свою чергу, це ставить питання про незалежність оцінки вартості бізнесу. Оцінка вартості допомагає підприємцям правильно оцінити вартість компанії, перш ніж укласти з нею угоду.
Вам знадобиться
- Документи про рухоме і нерухоме майно;
- Документи, необхідні для оцінки бізнесу;
- Документи про інтелектуальну власність.
Інструкція
- За допомогою переліку необхідних документів (відомості про придбання, оренду обладнання, копії актів технічної експертизи і т. д.) проведіть оцінку вартості всього рухомого майна (верстатів, автомобілів, устаткування, потокових ліній, оргтехніки, предметів побуту та інших об’єктів).
- Проведіть аналіз вартості нерухомого майна. Для цього використовуйте документи, що підтверджують права на об’єкт, документи БТІ, інформацію про межі об’єкта, відомості про споруди, що знаходяться в складі об’єкта. Остаточну вартість нерухомості встановите з урахуванням ринкової вартості аналогічного об’єкта і вартістю будівництва нового об’єкта.
- Використовуючи бухгалтерські звіти за останні 3-5 років, результати останньої аудиторської перевірки, відомості про інтелектуальну власність, а також інформацію про кредиторських і дебіторських заборгованостях, визначте вартість цінних паперів, активів, інтелектуальної власності компанії.
- Підсумувавши всі складові (вартість рухомого та нерухомого майна, нематеріальних активів, акцій, інтелектуальної власності тощо), оцініть загальну вартість компанії.
Зверніть увагу
При виборі методики оцінки вартості підприємства необхідно керуватися способом отримання прибутку компанією. Якщо компанія отримує прибуток від реалізації товарів і послуг, то краще всього використовувати дохідний підхід. Якщо ж компанія займається управлінням активами, то для оцінки вартості потрібно використовувати витратний підхід. Правильний вибір підходу дозволить уникнути багатьох помилок.
Корисні поради
При оцінці вартості компанії краще всього починати з балансового звіту. При такому підході підприємство буде оцінений на суму його чистих активів. Адже саме у балансовому звіті враховуються основні фонди компанії з усіма наявними запасами, грошовими коштами, дебіторами та іншими активами.