Як офіційно оголосити страйк


 

В процесі трудової діяльності між роботодавцем та найманими працівниками можуть виникати конфлікти. Право на страйк як на спосіб вирішення трудового конфлікту закріплено за трудящими в ст.37 Конституції РФ. Підставою для її оголошення можуть стати невиплата або затримка зарплати, ненадання трудових відпусток, примус до виконання роботи, не передбаченої в трудовому договорі, і т.д.


Інструкція

  1. Якщо ви вважаєте, що права працівників на вашому підприємстві порушуються, ви повинні сформулювати претензії і вимоги і передати їх роботодавцю. Представником трудового колективу може виступати як профспілка, так і будь-який обраний трудящими орган. Роботодавець зобов’язаний протягом 2 днів після отримання вимог повідомити про своє рішення представникам трудового колективу.
    Від об’єднання роботодавців відповідь має надійти протягом 3 тижнів (ст.400 ТК РФ).
      
  2. Якщо роботодавець не згоден задовольнити ваші вимоги, починає роботу примирна комісія. Це — обов’язковий етап у врегулюванні трудових спорів. Ухилення від участі в роботі примирної комісії сторонами трудового конфлікту є порушенням закону (ст.401.4 ТК РФ). Комісія формується з представників конфліктуючих сторін на паритетних засадах і починає роботу не пізніше 3-х днів після початку трудового конфлікту.
  3. Делегуйте для участі в комісії грамотних, досвідчених, холоднокровних представників вашого колективу, які зуміють відстояти ваші загальні інтереси. Трудовий спір має бути вирішено в термін від 3 до 5 днів, в залежності від рівня конфлікту. Рішення примирної комісії є обов’язковим для обох сторін (ст.402 ТК).
  4. Якщо досягти згоди з роботодавцем не вдалося, пошук шляхів до угоди триває за участю посередника. Його кандидатура повинна бути узгоджена з обома сторонами протягом 2 днів. Якщо вирішити проблему не вдалося в термін від 3 до 5 днів, суперечка переноситься в трудовий арбітраж (ст.403.4 ТК). Рішення арбітра є обов’язковим для обох сторін в тому випадку, якщо, згідно із законодавством, трудовий колектив не має право на проведення страйків.
  5. Такого права позбавлені військові та воєнізовані формування, від яких залежить обороноздатність і безпеку країни, працівники медустанов і служб, які безпосередньо забезпечують населення теплом, водою, електрикою. Всі інші трудові колективи мають право на проведення страйків, якщо рішення трудового арбітражу їх не влаштувало.
  6. Якщо ви вирішили, що страйк — єдиний для вас вихід, вам потрібно заручитися згодою трудового колективу. Рішення може бути прийняте на зборах трудового колективу, конференції його представників або шляхом збору підписів працівників. На зборах має бути більше 50% працівників, на конференції — не менше 2/3 її учасників.
  7. Питання вважається вирішеним, якщо за нього проголосувало не менше половини присутніх, або якщо заяву підписало не менше половини працівників. Майте на увазі, що роботодавець зобов’язаний надати колективу можливість і місце для проведення зборів.
  8. Про проведення страйку ви повинні попередити роботодавця за 5 днів до її початку, об’єднання роботодавців — за тиждень. У рішенні вкажіть наступні пункти:

    — причини страйку;
    - Дата і час її початку, кількість учасників. Треба мати на увазі, що страйк не може початися пізніше 2 місяців зазначеної в рішенні дати;
    - Найменування і склад органу, який очолить страйк;
    - Мінімальний перелік робіт, який працівники готові виконувати під час страйку (ст.410 ТК РФ).