При купівлі вживаного автомобіля важливу роль відіграє ретельний огляд. З його допомогою можна виявити приховані недоліки і спрогнозувати майбутні витрати на обслуговування і ремонт. Крім того, діагностика автомобіля (як самостійна, так і виконана фахівцями на СТО) дозволить знизити початкову ціну продажу.
Інструкція
- Перевірте документи на автомобіль. Звірте номери двигуна, кузова та ідентифікаційний номер транспортного засобу (VIN) з даними, що вказані в документах. Уважно оглядайте таблички: нерівні знаки, неакуратне заклепувальні з’єднання і сліди зварного шва навколо номери, вибитого в металі, характерні для автомобілів, що мають кримінальне минуле.
- Проведіть зовнішній огляд, щоб визначити, піддавався автомобіль ремонту після аварії чи ні. Огляньте кріплення передніх крил кузова. Якщо шайби зміщені, на гранях головок гвинтів збита фарба і порушений наплив кузовного герметика, який наноситься на стики крил, це буде вірною ознакою того, що кузовний елемент піддавався ремонту. Сліди фарби на краях ущільнювачів стекол і перепад її шару під гумовим ущільнювачем будуть свідоцтвами забарвлення автомобіля після ремонту. Про заміну скла після аварії може «натякати» відшарування його пластикової окантовки.
- Огляньте салон автомобіля. Оцініть реальний пробіг по «просіженності» водійського сидіння, станом його оббивки, потертості рульового колеса і накладок педалей. Вірна ознака аварійності автомобіля — заклеєна обшивка маточини рульового колеса, що означає спрацьовування подушки безпеки. Відігніть покриття підлоги і переконайтеся у відсутності корозії. Для перевірки кріплення передніх крісел до днища кузова покачайте їх вперед-назад. Якщо ви побачите здуття на приладовій панелі, розводи на оббивці сидінь і обшивці салону, що супроводжуються характерним затхлим болотним запахом, значить, автомобіль довгий час пробув у воді.
- Запустіть двигун автомобіля. Він повинен легко завестися протягом 1-2 секунд і працювати без перебоїв і сторонніх шумів. Підтвердженням сильного зносу двигуна буде миготіння або постійне горіння контрольної лампи, яка б показала тиск масла. Стан автоматичної коробки передач побічно відображає рівень, запах і зовнішній вигляд трансмісійної рідини. Перевірте роботу гідропідсилювача рульового управління: при обертанні керма заведеного автомобіля посилення повинно бути менше, ніж при відключеному двигуні. Якщо ремінь приводу підсилювача зношений, ви почуєте різкий верещали звук.
- Визначте стан амортизаторів, оглянувши стійки підвіски на предмет патьоків рідини і вологих плям. Нерівномірний знос шин — свідоцтво несправностей в ходовій частині, неправильного сходу-розвалу коліс або порушення геометрії кузова. Зверніть увагу на гальмівні диски: стара іржа і шорстка поверхня будуть відображенням несправності гальмівних механізмів і заклинювання супортів. Перевірте також якість кріплення до кузова системи випуску. Якщо на внутрішній поверхні вихлопної труби ви побачите жирну сажу, це буде означати збільшена витрата масла і може свідчити про сильному зносі двигуна. Огляньте передню панель з боку моторного відсіку на наявність складок і вм’ятин. Заглянувши в багажник, відігніть обшивку і килимки.
- Здійсніть пробну поїздку, щоб оцінити поведінку автомобіля в русі. Закрийте вікна та прислухайтеся до сторонніх звуків. Хрускіт при плавному русі вперед і назад з колесами, вивернутими в сторони, вкаже на несправності, наявні в шарнірах рівних кутових швидкостей. Стукоти при спробах акуратно направити вперед або назад автомобіль, поставлений на гальмо стоянки, є свідченням того, що опори силового агрегату вийшли з ладу або в ходовій частині є люфти. Відчутні вібрації і буксування зчеплення будуть передвісниками необхідності його заміни. Гудіння двигуна при розгоні або гальмуванні є ознакою несправної трансмісії. Робота автоматичної коробки передач повинна здійснюватися без будь-яких сторонніх шумів і вібрацій.