Округлення чисел — одне з найпростіших перетворень в математиці, для виконання якого потрібна кмітливість. А постійні тренування в цій галузі дозволять відточити отриманий навик до досконалості.
Інструкція
- Згадайте правило округлення. Це значно спростить процес розуміння дій. По суті, округлення — перетворення числа в бік укрупнення розряду, приведення його до певного виду. Подібні дії виконуються для спрощення розрахунків, якщо, наприклад, необхідно знайти приблизне значення, і відсутність одиниць в розрахунках не критично.
Згідно з правилом, цифра порядкового розряду залишається незмінною в тому випадку, якщо безпосередньо за нею знаходиться 1, 2, 3, 4 і, природно, 0. Можна сміливо виправляти їх на нулі. Число закінчується на 5, 6, 7, 8 або 9 — до розрядної цифрі необхідно додати 1. - Визначте цифру розряду з допомогою логічної підстановки. Будь-яке ціле число закінчується на одиниці, потім (справа наліво) йдуть десятки, сотні, тисячі і т.д. Отже, десятки зараховані до другого порядку, а для вчинення дії округлення знадобляться одиниці. Інші цифри ніяк не вплинуть на кінцевий результат, тому їх можна подумки відкинути.
- Проведіть округлення до десятків за наступним алгоритмом:
• Запам’ятайте значення одиниць;
• Замініть показник другого розряду, якщо за ним знаходяться цифра дорівнює 5 або більше неї, і залиште колишнім в інших випадках;
• Поставте «0» замість одиниці;
• Запишіть отриманий результат.
Наприклад, потрібно округлити число 17983 до десятків. Оскільки межа перетворень перебуває на другому розряді (десятки — друга цифра праворуч), то про все, що присутнє ліворуч від «8», можна на час забути. У статусі одиниць знаходиться «трійка». Її значення нижче «5», отже, цифра розряду не змінюється, а замість «3» з’являється «0». Таким чином, на виході виходить число 17980. Це і є остаточний результат.
Якщо округлити до десятків планується число 7605, то треба вчинити так:
• Замінити цифру розряду «0» на «1» (0 +1 = 1);
• Замість «5» написати «0».
У результаті виходить число 7610.