Оренда приміщення — питання серйозне. Для орендаря важливо не переплатити, але і тим більше не мати проблем з орендованих приміщенням. Тому після того, як ви оберете приміщення, обов’язково огляньте його і ретельно проаналізуйте його документи. Тільки якщо у вас не буде питань по документах і непорозуміння з орендодавцем, можна без особливого ризику укладати договір оренди.
Інструкція
- Перш за все визначіться, яке приміщення ви хочете орендувати: офіс або торговельну площу? Чи, може, нежиле приміщення для інших цілей? Виходячи з цього, можна починати шукати таке приміщення. Найкраще це робити через спеціалізовані фірми, в них менш імовірно, що вас обдурять (хоча не виключається і це). Як правило, фірми консультують клієнтів і надають безліч варіантів вибору. За ці послуги потрібно буде заплатити, але зате фірма підбере вам найбільш вдалий варіант.
- Наступний крок — огляд приміщення. Огляд варто проводити особливо уважно, в присутності власника, щоб ставити йому питання. Не соромтеся оглядати приміщення довго і у всіх деталях, оскільки «підводні камені» можуть очікувати вас де завгодно. Чи є кондиціонер і як він працює? Чому в приміщенні холодно (жарко)? Чи добре функціонує санвузол?
- Далі, якщо приміщення вас влаштувало, потрібно буде запитати документи по ньому. Серед них повинні бути обов’язково свідоцтво про право власності, нова виписка з Єдиного державного реєстру прав на нерухоме майно та угод з ним, кадастровий паспорт, технічні умови проведення та функціонування комунікацій, договори з енергопостачальною організацією, водоканалом і т.д. Не соромтеся попросити у власника паспорт, особливо якщо в чомусь сумніваєтеся чи намагаєтеся орендувати приміщення самостійно, без допомоги спеціалізованої фірми. Краще виглядати трохи підозрілим, ніж бути обдуреним. Необачні орендарі можуть виявити в приміщенні вже після укладення договору оренди різні «сюрпризи», самим нешкідливим з яких буде погана робота комунікацій.
- При позитивному результаті перевірки документів на приміщення можна укладати договір оренди. За законом він укладається у письмовій формі і підлягає державній реєстрації, якщо укладається на рік і більше. У договорі оренди повинні бути зазначені дані, що дозволяють чітко ідентифікувати об’єкт оренди. При відсутності цих даних в договорі він не буде вважатися укладеним.
- Основні обов’язки орендаря за договором оренди — вносити орендну плату в термін, користуватися приміщенням відповідно до умов договору або до його призначення, підтримувати його справний стан. Орендар має право за згодою орендодавця здавати приміщення в суборенду. Якщо орендар належним чином виконував свої обов’язки, то після закінчення строку договору він буде мати переважне право на укладення договору оренди цього приміщення на новий термін.