У випадку, коли при складанні заповіту були порушені положення Цивільного Кодексу РФ, заповіт можна визнати недійсним або оскаржити його в судовому порядку. Недійсним заповіт може визнаватися після розгляду судом позовної заяви з боку громадянина, чиї права були ущемлені таким заповітом.
Вам знадобиться
документи, що підтверджують право на спадщину, свідоцтво про смерть спадкодавця, звернення до нотаріуса або в суд
Інструкція
- У першу чергу слід відзначити, що оспорювання заповіту є неприпустимим до моменту відкриття спадщини. Тобто до тих пір, поки не будуть реалізовані права спадкування, звертатися до суду безглуздо — позов не буде прийнятий.
- Підставами для оскарження спадщини є: невідповідність заповіту ГК РФ; оформлення заповіту під впливом обману, погроз та ін зовнішніх факторів; оформлення заповіту недієздатною (повністю або безпосередньо в момент підписання, наприклад, під дією алкоголю або наркотичних речовин) громадянином; оформлення заповіту під примусом , або в силу збігу важких життєвих обставин.
- Важливо розуміти, що судовий позов з оскарження спадщини — досить специфічний. Основною відмінністю його від стандартних позовних заяв є той факт, що для прийняття позову до розгляду вам буде потрібно пред’явити вагомі докази обгрунтованості своїх вимог. Для цього необхідно зібрати максимальну кількість документальних підтверджень недійсності оспорюваного заповіту.
- Найчастіше при зверненні за оскарженням спадщини обгрунтуванням є ст.177 ГК РФ, яка визнає недійсність заповіту в разі підписання його особою недієздатним, або дієздатним громадянином, в момент підписання перебували в стані, що не дозволяє йому розуміти значення і наслідки своїх дій.
- Для підтвердження такого стану використовують свідчення (наприклад, нотаріуса, який запевняє документ), може бути призначена судово-психіатрична експертиза. Оскаржити в судовому порядку можна будь спадщину, або його частину. У тому випадку, якщо суд виявить підстави для визнання заповіту недійсним, спадщина буде передано спадкоємцям за законом.