Почати бізнес, купивши франшизу, досить вигідно: ви отримаєте готове працююче підприємство з навченим персоналом і пізнаваним брендом. Здається, що отримати франшизу простіше простого, оскільки в інтернеті чимало сайтів-магазинів франшиз. Але й тут існують свої підводні камені.
Інструкція
- Перш за все, вирішите, скільки грошей ви готові вкласти в бізнес. Якщо сума солідна, то має сенс частину цих грошей витратити на послуги юристів-консультантів за франшизою. Вони допоможуть вам визначитися з вибором франчайзера та купити франшизу максимально вигідно.
- Але солідними грошовими сумами володіють не всі. Якщо ви зважилися купувати франшизу самостійно, то не шкодуйте часу на вивчення як можна більшої кількості сайтів і пропозицій по франшизі. Уважно читайте описи всіх пропонованих підприємств. Як тільки ви приблизно визначтеся з варіантом франшизи, спробуйте скласти свій бізнес-план розвитку вашої майбутньої компанії. Він потрібен не скільки франчайзеру, стільки вам, тому що допоможе розібратися, чи дійсно ця компанія буде вигідним бізнесом в тій місцевості, де ви збираєтеся здійснювати діяльність.
- Важливо критично підходити до ціни франшизи. Іноді досить серйозні компанії пропонуються за низькими цінами. Варто дізнатися, що саме входить в цю ціну. Можливо, що в неї, наприклад, не входить навчання персоналу. Ця начебто й маленька деталь, вона може розглядатися як несуттєва. Однак на практиці ви можете зіткнутися з тим, що з не навченим персоналом ваш бізнес просто не буде працювати, а заплатити за навчання ви не зможете.
- Отримання франшизи передбачає співпрацю з франчайзером. Однак як саме воно буде здійснюватися, залежить лише від франчайзера. У деяких випадках він може допомогти і з пошуком приміщення під бізнес, і з фінансуванням, а також давати консультації з ведення бізнесу. Якщо така допомога вам знадобиться, її потрібно обговорити і включити в договір. Інакше ви ризикуєте отримати «голу» компанію, в яку доведеться ще дуже багато вкласти, не кажучи вже про те, що спочатку займатися незнайомим видом бізнесу без сторонньої допомоги може бути нелегко.
- Істотним аспектом є виплата грошей франчайзеру. У деяких випадках оплата здійснюється за поставлений товар (наприклад, якщо ви купуєте магазин одягу певної марки, то ви платите за одяг цієї марки, яка приходить від франчайзера). Однак у договорі може міститися умова і про фіксовані відрахування. Виплата фіксованих сум — досить великий ризик, оскільки невідомо, як бізнес буде розвиватися. На таку умову має сенс погоджуватися, тільки якщо фіксовані відрахування представляють собою відсоток від прибутку.