Чинне законодавство Росії дає бажаючим можливість отримати гроші на старт власного бізнесу. Для цього від претендента потрібно стати на облік у центрі зайнятості, заявити там про своє бажання організувати свою справу і пройти ряд обов’язкових формальностей.
Вам знадобиться
Документи для постановки на облік у центрі зайнятості: паспорт, трудова книжка за наявності, довідка про зарплату з останнього місця роботи за його наявності за формою центру зайнятості, останній документ про освіту (диплом або шкільний атестат), якщо були підприємцем або засновником підприємства — документ про закриття ІП або фірми.
Інструкція
- Для початку необхідно стати на облік у центрі зайнятості як безробітний. Візьміть з собою паспорт, трудову книжку (найсвіжіша запис повинен бути про звільнення, а з інших — видно, що в даний момент ви ніде не працюєте), диплом або інший документ про освіту: швидше за все, їх захочуть побачити відразу.
У центрі зайнятості вам дадуть довідку про зарплату встановленої службою зайнятості форми. Віднесіть її в бухгалтерію за останнім місцем роботи. Коли там її заповнять, віднесіть разом з іншими названими документами до центру зайнятості.
За наявності повного комплекту документів вас поставлять на облік, для чого, швидше за все, запропонують заповнити анкету. - У цій анкеті зазвичай присутній розділ про те, яку допомогу ви хотіли б отримати від центру зайнятості. Відзначте в ньому тільки один пункт — про те, що хотіли б організувати свою справу. Повідомте про бажання відкрити свій бізнес і отримати держсубсидії на його організацію також усно працівнику центру зайнятості.
- Далі вас направлять до психолога центру, який запропонує пройти два тести: на впевненість у собі і готовність бути керівником. Боятися цієї процедури не треба: зазвичай самі співробітники центру толком не розуміють, навіщо вона потрібна, але це обов’язково.
Виняток — якщо в вашій трудовій книжці є запис хоча б про одну керівної посади, починаючи від начальника відділу, або свідоцтва досвіду підприємництва (документ про закриття вашого ІП або фірми, де ви були засновником). У цьому випадку проходити тест не треба. - Після успішного проходження тесту вам запропонують укласти договір з Державною службою зайнятості строком на 1 рік. Уважно прочитайте його, попросіть працівників центру роз’яснити всі незрозумілі моменти. Коли все буде ясно, підпишіть.
- Після укладення договору центр зайнятості може направити вас на навчання з основ підприємництва за державний рахунок (але не у всіх регіонах) або в найближчий підрозділ агентства з розвитку підприємництва. У Москві такі структури є в кожному адміністративному окрузі, в регіонах зазвичай в обласному центрі.
В агентстві розвитку підприємництва вас зареєструють (прізвище, адресу, передбачувана сфера діяльності) і проконсультують про те, як писати бізнес-план. Можуть запропонувати придбати методичку по його складанню. Краще купіть, благо коштує вона невеликих грошей. - Потім ви повинні самостійно написати бізнес-план. Якщо щось незрозуміло, завжди можете звернутися за консультацією до фахівців агентства з розвитку підприємництва. Залежно від регіону їх послуги можуть бути безкоштовними або платними, але в другому випадку коштують недорого.
Готовий бізнес-план покажіть спеціалісту агентства, внесіть запропоновані ним корективи і знову віднесіть в агентство.
Коли у фахівців зауважень на вашу бізнес-плану немає, здайте його в центр зайнятості. Якщо він прийнятий, приступайте до реєстрації індивідуального підприємця або підприємства. - По завершенні реєстрації підприємства або ІП відкрийте розрахунковий рахунок ІП або юридичної особи в будь-якому банку.
Якщо немає рахунку фізичної особи в Ощадбанку (субсидія буде перерахована туди: на сберкніжу або картку), відкрийте його і візьміть у відділенні Ощадбанку реквізити.
Всі зібрані документи (установчі документи ІП або підприємства, договір банківського рахунку для юрособи або ІП, реквізити рахунку в Ощадбанку) віднесіть у центр зайнятості.
Потім залишається чекати, поки вам перерахують субсидію. - У міру того, як освоїте всі кошти, віднесіть до центру зайнятості документи, які підтверджують, на що вони витрачені (чеки, платіжки). Там зроблять їх копії, після чого питань щодо фінансів до вас вже не буде.
Проте доведеться щомісяця здавати в центр зайнятості табель обліку робочого часу для себе або своїх співробітників, якщо ви планували їх наймати. Як правильно його заповнювати, підкажуть фахівці центру зайнятості.
Зверніть увагу
1. Витрати на реєстрацію підприємства вам доведеться нести з власної кишені, субсидія буде перерахована після того, як ви зареєструєте ІП або компанію.
Корисні поради
Субсидія дорівнює максимальному посібника з безробіття за рік. У 2010 році її розмір складав 58800 рублів. Якщо ви укладете трудові договори з безробітними, які є на обліку в центрі зайнятості, вам будуть покладатися додаткові гроші на кожного працівника. Але можете нікого і не наймати: якщо ви створюєте нове робоче місце тільки для себе, коханого, цього цілком достатньо.
При складанні бізнес-плану особливу увагу соціальної значущості свого проекту: створення нових робочих місць (як мінімум одного для себе), поява затребуваною населенням послуги, збільшення податкових надходжень до бюджету, поліпшення конкурентного середовища на ринку. Все це має значення для тих, хто буде читати бізнес-план і приймати рішення про видачу субсидії.