Мідний купорос знайшов широке застосування в побуті, медицині і техніці. Це з’єднання є похідним сульфату міді. Отримують його в ході багатоступінчастого процесу, кожен етап якого представляє собою певну хімічну реакцію.
Інструкція
- При звичайних умовах сульфат міді CuSO4 (II) являє собою білу кристалічну сіль. Однак, при попаданні крапельок рідини чи водяного пара ця сіль легко перетворюється в мідний купорос. При цьому, вона набуває яскравий синій відтінок. Розчини же, де волога становить 1 / 3 твердого речовини і більше, застосовують в промисловості, наприклад, як засіб для видалення іржі. Інша назва мідного купоросу — Халькантит. Він має формулу наступного вигляду: CuSO4 * 5H2O.
- Спочатку зазвичай отримують сульфат міді, реакція при цьому виглядає наступним чином:
CuO + H2SO4 = CuSO4 + H2O
Ця реакція здійснюється при промисловому отриманні даної речовини в присутності гарячого повітря, при цьому утворюється оксид міді, що взаємодіє з сірчаною кислотою. Лабораторний процес отримання мідного купоросу дещо іншою, оскільки в ньому бере участь тільки мідь і сірчана кислота, але, тим не менш, він схожий на попередній. У цьому випадку, крім води, виділяється ще й оксид сірки SO2, а кристали солі CuSO4 випадають в осад:
Cu +2 H2SO4 = CuSO4 + SO2 +2 H2O
Цими двома способами можна отримати кристали мідного купоросу або сульфат міді. Надалі на їх основі можна приготувати синій розчин мідного купоросу.
Чистий розчин мідного купоросу отримують шляхом послідовного випарювання і розведення цього розчину кислотою. Для цього вийшов мідний купорос нагрівають до 50 градусів для утворення кристалів, а потім знову розбавляють сірчаної або соляної кислотою. Процес повторюють до тих пір, поки всі домішки не випаруються. Потім кристали розчиняють у воді. - Під дією водяної пари або вологи білі кристали сульфату міді забарвлюються в синій відтінок. При більшій кількості води виходить синій розчин, який використовують в сільському господарстві як інсектицид і добриво, в медицині як антисептик, а в побуті — як компонент для приготування фарб. У промисловості він також використовується як компонент процесу покриття металів міддю та основи розчину для гальванопластики. Але основне призначення цієї речовини — боротьба з шкідниками в сільському господарстві. Він поєднує в собі одночасно і добриво, і профілактичний засіб від хвороб дерев, чагарників і рослин. Крім того, завдяки вмісту міді, з цього розчину легко отримати інші сполуки, оскільки мідь являє собою активну речовину.
Зверніть увагу
При роботі з мідним купоросом необхідно дотримуватися обережності. Працюйте в респіраторі та рукавичках. Не ковтайте і не вдихайте препарат. Проводьте роботи в відсутність дітей і домашніх тварин. При отруєнні викличте лікаря і відкрийте вікно. Якщо розчин потрапив в очі — промийте їх великою кількістю води. При попаданні мідного купоросу на шкіру промийте уражене місце милом і водою.