При оформленні різних документів громадян Російської Федерації окремою позицією все частіше виділяють рядок для вказівки ІПН — ідентифікаційного номера платника податків. ІПН — це персональний номер людини, яка присвоюється йому у відділеннях Федеральної податкової служби за місцем проживання і закріплюється свідченням про постановку на облік в податковому органі. ІПН може отримати кожен платник податків. Розглянемо питання його отримання фізичною особою.
Інструкція
- Спочатку чітко усвідомити для себе, що стоїть за цим номером. Відомо, що його введення викликало нерозуміння і навіть спротив у частини населення країни. Між тим, ідентифікація особи за допомогою ІПН жодною мірою не є фактом вторгнення в приватне життя людини. Номер не пов’язаний з інформацією особистого характеру (сімейне становище, родинні зв’язки, інші особисті відносини). Використання ІПН не замінює імені громадянина цим цифровим кодом, так як ім’я, по батькові, прізвище вказуються в будь-яких документах незалежно від посилання на ІПН. Цей ідентифікаційний номер тим більше не може бути заміною імені, даного при народженні (хрещенні).
- Ідентифікаційний номер платника податків (ІПН) служить передусім для першочергової мети податківців — обліку відомостей про доходи конкретної фізичної особи. Ці відомості потрібні для оцінки сум, що підлягають оподаткуванню, а потім для контролю за сплатою податків (податку на землю, податку на майно, прибуткового податку і так далі).
Ідентифікаційний номер платника податку — фізичної особи є двенадцатізначний цифровий код. Він складається: з коду податкового органу, який привласнив ІПН (4 знаки), порядкового номера запису про особу в єдиному державному реєстрі платників податків (6 знаків), спеціальне контрольне число (2 знаки). - Для того щоб отримати ІПН та відповідне свідоцтво, напишіть заяву фізичної особи про постановку на облік в податковому органі на території Російської Федерації, звернувшись з паспортом або іншим документом, що посвідчує особу, до податкового органу за місцем реєстрації. Ця заява має офіційно затверджену форму. Що стосується труднощів заповнити її вам допоможуть фахівці податкової служби.
- У Заяві вкажіть:
- Код податкового органу за вашим місцем проживання;
- Ваші прізвище, ім’я, по батькові. Якщо ви міняли прізвище в період після 01.09.1996 року, дайте відомості про зміну прізвища (імені, по батькові). - Вкажіть свою стать, дату і місце народження відповідно до документа, що засвідчує особистість. Знадобиться код цього документа відповідно до довідника «Види документів», його серія та номер; найменування органу, код підрозділу, який видав документ, дата видачі.
- Вкажіть дату реєстрації за адресою місця проживання (місцем перебування), посилаючись на запис у паспорті або іншому документі. Впишіть колишній адресу.
- У спеціальній рядку підтвердіть достовірність та повноту відомостей, зазначених у заяві. У рядку для підпису проставте особистий підпис і дату підписання заяви. Вкажіть номер контактного телефону.
- Після перевірки і реєстрації заяви вам повідомлять про дату видачі свідоцтва про постановку на облік в податковому органі з кодом ІПН.
Зверніть увагу
Якщо у вас міняються дані (ПІБ, місце проживання), сам номер ІПН не змінюється. Заміну підлягає тільки свідоцтво про постановку на облік в податковому органі.
Корисні поради
У листі Мінфіну Росії N 03-01-11/1-01 від 21.01.2010 дані наступні роз’яснення: для фізичних осіб, які не є індивідуальними підприємцями, ІПН у податкових деклараціях, заявах та інших документах можна не вказувати, якщо при цьому є інформація за персональними даними (ст. 84 НК РФ). Особливо відзначимо, що інформація про ІПН не відноситься до податкової таємниці.