Відповідно до чинного законодавства, особи, які беруть участь у справі, можуть знайомитися з матеріалами справи, робити виписки з них, знімати ксерокопії або фотокопії. Дане право закріплено у статті 35 Цивільного процесуального кодексу Російської Федерації. Ознайомитися з матеріалами справи в суді досить просто.
Інструкція
- Напишіть заяву на ознайомлення з матеріалами справи. У верхній частині документа вкажіть найменування суду, прізвище судді, в чиєму провадженні знаходиться справа, номер самої справи, якщо він відомий. Напишіть своє прізвище, ім’я та по батькові, адреса за місцем реєстрації або місцем фактичного проживання, контактний телефон.
- В основній частині документа у вільній формі повідомте про своє бажання ознайомитися з матеріалами справи. Поясніть, якщо потрібно, що це за справа (хто є позивачем і відповідачем, предмет позову або вкажіть інші дані, які допоможуть ідентифікувати справа). Щоб у майбутньому не створювати собі додаткових труднощів, краще відразу вкажіть, що будете не тільки знайомитися з документами, але й знімати копії.
- Якщо ви дієте за дорученням, прикладіть її копію до заяви на ознайомлення з матеріалами справи. Якщо копія довіреності вже знаходиться у справі, знімати ще одну копію не треба. Просто вкажіть цей факт в тексті заяви. Поставте підпис, розшифруйте її, вкажіть поточну дату. Майте при собі паспорт на той випадок, якщо буде необхідно засвідчити ваше право на ознайомлення зі справою.
- Отримайте підпис судді на заяві. Для цього зверніться до помічника судді (вийде швидше) або до канцелярії суду. Якщо справа оформлено і знаходиться в архіві, ви зможете отримати його в той же день, буквально через кілька хвилин. Якщо ні — вам призначать день для ознайомлення з матеріалами справи.
- Відповідно до правил, встановлених для судів, процедура ознайомлення припускає, що вас проводять в спеціальну кімнату, призначену для ознайомлення з матеріалами, і за вами буде доглядати судовий пристав (працівник суду). Фактично ці правила рідко дотримуються. Уточніть у працівників суду, де ви можете ознайомитися зі справою.
- Якщо ви збираєтеся знімати копії, візьміть з собою свій ксерокс або фотоапарат. Кожна копія, знята для вас працівниками суду, коштує грошей. І оплачувати державне мито за неї необхідно в касі Ощадбанку, що буває вкрай незручно, а якщо доводиться знімати багато копій — ще й дорого.