Незважаючи на велику кількість і доступність сучасних навігаційних пристроїв, старий добрий компас ще не скоро вийде з ужитку. І це зрозуміло. Він дешевий, простий у використанні і мало залежить від зовнішніх умов. Але навіть найнадійніший компас необхідно періодично перевіряти, особливо якщо ви збираєтеся в далеку подорож.
Вам знадобиться
- Компас;
- Невеликий залізний предмет.
Інструкція
- Існує три принципово різних види компасу: магнітний, електронний і гірокомпас. Перший взаємодіє з магнітним полем землі, другий — з супутниками, а третій зорієнтований на географічний північний полюс. Туристи та орієнтувальники частіше користуються різними модифікаціями магнітного компаса. При перевірці необхідно з’ясувати, чи не розмагнітилися чи стрілка. У різних магнітних компасів вона позначена по-різному. Спрямована на північ стрілка може бути пофарбована в синій колір, позначена точкою, закінчується вістрям. Для її фіксації існує спеціальний важіль. Він знаходиться під стрілкою і служить для того, щоб можна було притиснути стрілку до скла.
- Покладіть компас на горизонтальну поверхню. Якщо стрілка була зафіксована, відпустіть важіль. Орієнтувати її у напрямку «північ-південь» в даному випадку не обов’язково. Просто дайте стрілкою зупинитися і зауважте поділ на лімбі.
- Піднесіть до компаса залізний предмет, потім приберіть його. Робити це потрібно дуже швидко, а сам предмет не повинен бути більшим. Ідеально підходить цвях. Компас не чіпайте, хай стрілка трохи погойдається і знову замре. Зверніть увагу на розподіл. Якщо стрілка займе початкове положення — все в порядку, компас працює так, як потрібно. Якщо ж вона відхилилася, краще прилад замінити.
Зверніть увагу
Перевіряти компас необхідно перед кожним виходом на маршрут.
Корисні поради
У польових умовах необхідно після роботи з компасом фіксувати стрілку важелем, а вже потім прибирати прилад у кишеню. Якщо залишати стрілку вільно обертатися, компас досить швидко зламається. Намагайтеся не зберігати його разом з ключами та іншими металевими або намагніченими предметами. Цьому ж правилу слідуйте і вдома. Цвяхи, викрутки та плоскогубці — не найпридатніші сусіди для подібного приладу, так само як і працюючі динаміки. А от зберігати його на книжковій полиці або поруч з колекцією каменів — можна. Звичайно, якщо серед експонатів вашої колекції немає, наприклад, залізного колчедану.