Нержавійка — це спрощене побутова назва нержавіючої сталі, до складу якої входять легуючі добавки. Кількісний і якісний склад добавок самий різний, тому марок нержавіючої сталі дуже багато. Як легко можна зрозуміти з назви такі стали майже не піддаються процесу іржавіння, тобто окислення на повітрі або в воді. Яким чином можна перевірити, чи є сталь нержавіючої?
Інструкція
- Помістіть виріб в ємність з концентрованим розчином мідного купоросу (сульфат міді). Якщо виріб велике за розмірами — ви можете додати до неї тампони, змочені в цьому розчині.
- На наступний день подивіться, який буде результат. Якщо сталь звичайна, тобто іржавіють, ви побачите червонуватий наліт. Якщо ж такого нальоту не буде — ця сталь нержавіюча. Тест заснований на тому, що залізо, як більш активний метал, витісняє мідь з її сполук: Fe + CuSO4 = FeSO4 + Cu. Відтіснила мідь осяде на поверхні залізного вироби у вигляді добре помітного червонуватого нальоту. Це станеться, якщо до складу стали входять тільки залізо і вуглець, тобто сталь іржавіють.
- Проведіть тест і з хлористим натрієм, який також відомий як кухонна сіль. Для проведення тесту зробіть концентрований розчин солі. Після цього помістіть туди ваше виріб. Для надійності краще почекайте мінімум дві доби (хоча в окремих випадках результат виявляється набагато раніше). На поверхні звичайної сталі будуть видні сліди іржі, нержавіюча сталь залишиться без змін.
- Перевірте нержавійку за допомогою невеликого напилка — надфіля. Для цього потріть їм на зрізі вироби, якщо воно не змінить колір, то це нержавіюча сталь, і навпаки, якщо ви побачите жовтизну — виріб зроблено зі сплаву на основі міді.
Корисні поради
У посібниках і на форумах часто зустрічається порада: перевіряти магнітом: якщо магніт прилипне до сталі — вона проста, іржавіють, а якщо взагалі не прилипне або дуже слабо — це нержавейка. Але цієї поради не треба слідувати: його дають люди, погано розбираються в суті питання. Справа в тому, що він справедливий далеко не для всіх випадків. Дійсно, у деяких марок нержавіючої сталі магнітні властивості майже не проявляються, але в інших — виявляються. Це залежить від складу стали, перш за все, від наявності та процентного вмісту нікелю.