Як писати лист офіційне

Як писати лист офіційне

В епоху комп’ютерних технологій партнери все частіше спілкуються дистанційно, вважаючи за краще не витрачати час на особисті зустрічі і переговори. Тому не дивно, що робоча листування займає в житті сучасного менеджера важливе значення. Правильно її вести — завдання кожного офісного працівника.

Інструкція

  1. Якщо по роботі вам доводиться спілкуватися з клієнтами або постачальниками, то, безсумнівно, вам часто доводиться писати офіційні листи. Це не так просто, як здається на перший погляд: ділова переписка таїть в собі безліч підводних каменів, обійти які необхідно для збереження вашої репутації, як грамотного партнера. Якщо немає можливості пройти курс навчання мистецтву ділового листування, дотримуйтесь нижче правилам.
  2. Офіційний лист обов’язково має бути зареєстровано. Зробіть це перед початком його складання і поставте номер на відведене йому місце (як правило, у верхньому лівому куті, під логотипом компанії, якщо такий є). У правому верхньому куті вкажіть адресата. Почніть з посади, потім поставте прізвище (або прізвища, якщо лист призначено кільком особам). Перераховувати посади слід в ієрархічному порядку, тобто спочатку йде, наприклад, директор, потім його заступник, потім — начальники служб і відділів.

    Під іменами адресатів вкажіть посаду та ім’я відправника. Не забудьте: прийменник «від» не ставиться в даному випадку, це одна з поширених помилок! Далі вкажіть тему листа і дату його складання. Тема листа повинна давати зрозуміти, про що в даному документі йтиметься; формулюйте її чітко і ясно.
  3. Текст листа починається з обігу. Якщо воно адресовано одній особі, то звертайтеся по батькові або, як варіант, на прізвище: «Шановний пане Іванов». Ні в якому разі не дозволяйте в листі фамільярності, навіть якщо ви особисто знайомі з адресатом і перебуваєте з ним у відносинах «на короткій нозі». Пам’ятайте, що це офіційний документ, він підлягає підшивці в архів і може бути використаний в роботі навіть через кілька років.

    Сам текст листа повинен бути чітким і зрозумілим. Не розтікається «мислію по древу», не наповнюйте лист непотрібними подробицями, не приводите загальновідомих фактів. Ніщо так не дратує, як порожня трата часу на читання документа, весь зміст якого можна було укласти в 4 пропозиції, а доводиться читати 4 листи. Свої пропозиції формулюйте коротко, зрозуміло, якщо потрібні пояснення — оформіть їх у вигляді програми, але додайте до листа.

Корисні поради

Скористайтеся онлайн словником перед відправкою листа. Граматичні та пунктуаційні помилки не додадуть вам очок.